FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Plac Krasińskich.
Plac Krasińskich
Plac Krasińskich (przystanek)

Przystanek Plac Krasińskich 01
(wiata typu "Adpol")

Zespół przystankowy Plac Krasińskich (nr 7050, rozkłady jazdy) – zespół przystanków autobusowych położony w Śródmieściu, w obrębie placu Krasińskich, przy Miodowej i Długiej.

Przystanki w zespoleEdytuj

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Historia zespołuEdytuj

Jako pierwsze na plac Krasińskich już w 1882 roku dotarły tramwaje konne, które wjeżdżały z Długiej i kierowały się na Świętojerską. W 1908 roku zostały one zastąpione przez tramwaje elektryczne, i to z tego właśnie placu 26 marca 1908 roku w swoją pierwszą podróż wyruszyły warszawskie tramwaje elektryczne, kursujące wtedy na linii 3. Przebudowano układ torowy, gdyż wjazd na plac możliwy był z Miodowej i Nowiniarskiej. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1938 roku, gdy otwarto przejazd przez oficynę pałacu Krasińskich na Bonifraterską, a stare torowisko w stronę Nowiniarskiej pozostawiono jako techniczne. Na placu znajdowała się wówczas również pętla tramwajowa, z której w 1939 roku korzystała tylko linia 23-bis. Przez plac przejeżdżały także autobusy linii L.

Podczas niemieckiej okupacji pętla i plac znalazły się na skraju getta warszawskiego, a kraniec wykorzystywały m.in. linie 3, 17 i 26, jednak potem plac był już tylko przystankiem przelotowym. W 1944 roku przez plac przejeżdżały linie 3, 4, 7, 14 oraz 17. Po wojnie jako pierwsze powróciły tramwaje linii 17, dopiero 5 grudnia 1946 roku, potem uzupełnione o pierwsze linie autobusowe: Ł i Z. W 1947 roku zniknęły tramwaje, a zastąpiły je trolejbusy – jako pierwsza wyruszyła linia linia C. W latach 1955-1956 plac był krótko pętlą dla linii 125, a potem zatrzymywały się tu tylko przelotowo autobusy i trolejbusy, a od 1972 roku zatrzymują się tylko autobusy.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię