Wikia

Warszawikia

Zespół przystankowy Metro Wilanowska

Dyskusja0
4578stron na Warszawikii
Disambig
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Stacja metra Wilanowska, Ulica Wilanowska w Śródmieściu, Ulica Wilanowska w Wesołej i aleja Wilanowska.
Metro Wilanowska
Metro Wilanowska (przystanek)

Pętla autobusowa

Zespół przystankowy Metro Wilanowska (nr 3009, rozkłady jazdy) – zespół przystanków i krańców autobusowych i tramwajowych położonych przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej, tworzący węzeł ze stacją metra A-7 Wilanowska i parkingiem Parkuj i Jedź.

Metro Wilanowska (pętla)

Pętla autobusowa (w zimie)

Metro Wilanowska (przystanek 2)

Pętla tramwajowa

Metro Wilanowska 05 (przystanek) (by Kubar906)

Przystanek nr 05

Pętlę tramwajową uruchomiono 15 listopada 1936 roku, do 1986 roku funkcjonowała pod nazwą Służew. Kraniec autobusowy, początkowo pod nazwą Dworzec Południowy, otwarto 1 września 1948. Obok działała także stacja kolejki grójeckiej. W latach 1986-1995 krańce tramwajowy i autobusowy funkcjonowały pod wspólną nazwą Wilanowska. W latach 1983-1995 znajdował się tu kraniec linii trolejbusowej do Piaseczna. Dzisiejsza pętla autobusowa to terminal z 6 peronami, tramwajową tworzy łezka z dwutorową mijanką. Kończą tu trasę nie tylko linie ZTM, ale także liczne podmiejskie linie prywatne (w tym Polski Bus) i PKS obsługujące tereny na południe od Warszawy.

Przystanki oznaczone numerami od 02 do 04 oraz od 08 do 18 obsługiwane są przez autobusy, a 05 i 06 przez tramwaje. Obecnie w zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj


Krańce komunikacyjne na Mokotowie:

Obecnie działające: BokserskaEC SiekierkiKieleckaKierbedziaKrólikarniaMetro WilanowskaOsiedle BernardyńskaRakowiecka-SanktuariumSadybaSiekierki-SanktuariumSłużewiecSpartańskaStegnyWoroniczaWyścigiZajezdnia Woronicza

Nieistniejące: Aleja Niepodległości/DąbrowskiegoBasztyChełmskaDąbrowskiego/ŁowickaJoliot-CurieKazimierzowskaKazimierzowska/MadalińskiegoKonstancińskaKoszykarskaOkrężnaPłatowcowaRakowiecka/ŁowickaPiaseczyńskaPKS MokotówPodchorążychRakowiecka/Aleja NiepodległościSandomierskaWierzbnoWołoskaWejnerta


W sieci Wikii

Losuj Wikię