Wikia

Warszawikia

Zespół przystankowy Dworzec Centralny

Dyskusja0
4617stron na Warszawikii
Disambig
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Dworzec Centralny.
Dw. Centralny-rozmieszczenie
Dworzec Centralny (przystanek) 3

Kraniec autobusowy Dworzec Centralny
(wiaty w ramach kompleksu)

Dworzec centralny pętla

Pętla Dworzec Centralny

Zespół przystankowy Dworzec Centralny (nr 7002, rozkłady jazdy) – zespół przystanków autobusowych i tramwajowych oraz krańców autobusowych położony u zbiegu Alej Jerozolimskich, al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i ul. Emilii Plater, przy Dworcu Centralnym i stacji Warszawa Śródmieście WKD. Przystanki oznaczone numerami 01–06, 17–18, 20, 26, 31-40, 52, 60 służą autobusom, a ponumerowane od 07 do 10 – tramwajom. Na planie z 1956 roku zespół ten nosi nazwę Dworzec Śródmieście (por. Warszawa Śródmieście)[1].

Pierwotna pętla położona była wzdłuż ul. Emilii Plater na odcinku od Złotej do Alej Jerozolimskich i na północnej jezdni Dworca Centralnego. Ten pierwszy fragment pętli powstał w 1963 roku jako pętla o nazwie Emilii Plater, drugi fragment uruchomiono 1972 roku na terenie położonym poniżej gruntu, na parkingu, jednak w 2002 roku przeniesiono go na powierzchnię. W 2010 roku pętla została wyremontowana[2].

Dziś przystanek obsługuje 72 linie (w tym 35 nocnych), z czego swój kraniec ma tu aż 44 linii, co czyni Dworzec Centralny największą pętlą autobusową w Warszawie. Na drugim miejscu plasuje się pętla Metro Młociny. Dodatkowo przystanek Dworzec Centralny jest dla linii nocnych centralnym przystankiem przesiadkowym – autobusy wszystkich linii zjeżdżają się nań w tym samym momencie, czekają około 8 minut i wyruszają w dalszą trasę.

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Nocne-dwc

1: Postój linii nocnych przy dworcu Centralnym 2, 3: Wyjazd linii nocnych z jezdni przy dworcu

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Schemat linii tramwajowych w 1956 roku, trasbus.com, dostęp: 30.10.2010
  2. Zmiana w przystankach na Dworcu Centralnym, ztm.waw.pl, dostęp: 08.05.2010

Linki zewnętrzneEdytuj


Krańce komunikacyjne w Śródmieściu

Funkcjonujące: BielańskaBrowarnaCentrumDworzec CentralnyEmilii PlaterGUSKonwiktorskaMariensztatMetro PolitechnikaPlac PiłsudskiegoPlac Trzech KrzyżyTorwar
Zawieszone: Centrum Handlowe ArkadiaDworzec GdańskiMetro Ratusz ArsenałStare MiastoZachęta


W sieci Wikii

Losuj Wikię