Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego („DWLot”, „Dewulot”) – liceum znajdujące się na Bielanach, obecnie przy ul. Zuga 16, wcześniej przy ul. Lindego 20.

Pod koniec lat 50. XX wieku władze wojskowe podjęły decyzję o budowie szkoły ogólnokształcącej z internatem dla dzieci oficerów i żołnierzy służących w zielonych garnizonach – położonych poza ośrodkami miejskimi. Na miejsce wybrano dawny pas startowy lotniska funkcjonującego w latach powojennych, obecnie miejsce to znajduje się w kwadracie otoczonym ulicami Lindego, Wrzeciono i Szubińską i ma adres Lindego 20. Prace budowlane rozpoczęto 5 września 1960 roku, a gotowy kompleks uroczyście odebrano 12 października 1963 roku. Budowę współfinansowano ze składek żołnierzy i pracowników cywilnych Wojsk Lotniczych i Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. Kompleks składa się z pięciu połączonych ze sobą budynków: głównego (zawierającego sale lekcyjne, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i sekretariat oraz szatnie), budynku specjalnego (zawierającego specjalistyczne pracownie przedmiotowe), sali gimnastycznej z basenem, internatu i budynku z mieszkaniami dla personelu. Na zewnątrz zlokalizowano boisko i plac apelowy, na którego skraju stanął samolot myśliwski MiG-15 (Lim-5) z wymalowaną w formie numeru taktycznego liczbą 1963 – rokiem otwarcia. Samolot ten został wymieniony na inny w 1993 roku. W trakcie remontu szkoły w 2009 roku samolot został stąd przeniesiony.

Szkole nadano nazwę Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ludowego Lotnictwa Polskiego, patronat nad nią objęło Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej, stąd popularna nazwa szkoły – dewulot. W naborze szkoła dawała pewne preferencje dzieciom wojskowych, ale przyjmowała też dzieci rodziców niezwiązanych z wojskiem i realizowała normalny program dydaktyczny LO.

Po przemianach ustrojowych zmieniono nazwę szkoły na obecną. Należy tu nadmienić, że termin „ośrodek szkolno-wychowawczy” niektórym kojarzył się z domem poprawczym. Zmiana nazwy została więc przyjęta pozytywnie przez dawnych i obecnych uczniów i personel.

Na początku XXI wieku zamknięto basen, który wymagał remontu, a pod koniec pierwszej dekady przeprowadzono remont szkoły, w tym zburzono starą i zbudowano nową salę gimnastyczną z nowym basenem.

Od 1 września 2009 roku szkoła mieści się przy ul. Zuga 16 w budynku dawnej szkoły sportowej, która zajęła dawny kompleks dewulotu. Budynek wybudowano w 1936 roku z przeznaczeniem na szkołę powszechną. Budynek nie ucierpiał w trakcie walk wrześniowych, ale został zburzony przez Niemców po Powstaniu Warszawskim. Został odbudowany zaraz po wojnie. W okolicy roku szkolnego 1954/55 gmach podwyższono o jedno piętro, dobudowano pawilon i salę gimnastyczną, której szkoła do tej pory nie miała.

Od 1 września 2012 r. liceum wchodzi w skład Zespołu Szkół Nr 119 – wraz z Gimnazjum Nr 71 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przeniosło się na Zuga ze swojej poprzedniej siedziby na Perzyńskiego.

Znanymi absolwentami dewulotu są m.in. Lech Kaczyński i Ryszard Czarnecki. W dewulocie polonistą i twórcą pierwszej w Polsce klasy autorskiej był Włodzimierz Paszyński (której współtwórcą była Marzena Okońska).

Linki zewnętrzne[]

Advertisement