Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Wybory na prezydenta Warszawy odbyły się 16 listopada 2014 roku, kiedy odbyła się I tura wyborów, przeprowadzana wraz z wyborami samorządowymi, a druga tura – 30 listopada. Ustępującym prezydentem, który startował ponownie w wyborach ubiegając się o trzecią, była Hanna Gronkiewicz-Waltz, która uzyskała reelekcję.

Zarządzenie wyborów[]

Wydając Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2014 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. 2014 poz. 1134 - z dnia 27 sierpnia 2014 r.) premier zarządził wybory na dzień 16 listopada 2014 roku.

Kandydaci[]

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Andrzej Rozenek

Andrzej Rozenek

Jacek Sasin

Jacek Sasin

Przemysław Wipler

Przemysław Wipler

  • Mariusz Dzierżawski – kandydat komitetu Warszawa dla Rodziny
  • Joanna Erbel – kandydatka Zielonych, aktywistka miejska
  • Andrzej Gorayski – kandydat partii Demokracja Bezpośrednia
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz – kandydatka Platformy Obywatelskiej, urzędująca prezydent
  • Piotr Guział – kandydat Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrz Ursynowa
  • Agata Nosal-Ikonowicz – kandydatka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej
  • Andrzej Rozenek – kandydat Twojego Ruchu (jako Komitet Andrzeja Rozenka)
  • Jacek Sasin – kandydat Prawa i Sprawiedliwości, poparty przez Polskie Stronnictwo Ludowe; dawniej zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście
  • Sebastian Wierzbicki – kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  • Przemysław Wipler – kandydat Kongresu Nowej Prawicy
  • Zbigniew Wrzesiński – kandydat Komitetu Wyborczego Wspólnota Patriotyzm Solidarność

Kandydowanie do wyborów planowali też:

  • Ryszard Kalisz, miał startować z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ostatecznie SLD wystawiło Sebastiana Wierzbickiego
  • Janusz Korwin-Mikke, miał startować z ramienia Kongresu Nowej Prawicy, dostał się jednak do Parlamentu Europejskiego
  • Jacek Wilk, miał startować z ramienia Kongresu Nowej Prawicy, ostatecznie KNP wystawiło Przemysława Wiplera

Sondaże[]

Kandydat 01 lip
HH[1]
06 paź
HH[2]
29 paź
SESTA[3]
3 lis
HH[4]
13 lis
MB[5]
14 lis
HH[6]
28 lis
MB[7] (II tura)
Mariusz Dzierżawski 1% 0,5% 1% 0,4%
Joanna Erbel 2,1% 2% 0,4% 5% 0,8%
Andrzej Gorayski 0% 0,4% 0% 0,4%
Hanna Gronkiewicz-Waltz 48% 51% 34% 46,9% 42% 44,3% 53%
Piotr Guział 3% 4% 10% 4,5% 6% 4,8%
Agata Nosal-Ikonowicz 1% 2% 1% 1,2%
Andrzej Rozenek 1,1% 5% 2% 2,9% 0% 1,2%
Jacek Sasin 18,5% 17% 17% 22,9% 17% 23,7% 31%
Sebastian Wierzbicki 3,7% 6% 3% 6,1% 3% 4,4%
Przemysław Wipler 4% 1,8% 2% 3%
Zbigniew Wrzesiński 0,3% 1,2% 1% 0,6%
Ryszard Kalisz[8] 5,6%
Janusz Korwin-Mikke[8] 1,2%
Niezdecydowani resp. 16,8% 17% 15,7% 10,4% 22% 15,3% 16%

Przebieg kampanii i wyborów[]

11 stycznia jako pierwszy swojego kandydata na prezydenta Warszawy przedstawił Sojusz Lewicy Demokratycznej i został nim Sebastian Wierzbicki, lider stołecznego SLD i wiceprzewodniczący rady miasta.[9] Początkowo kandydatem SLD miał być Ryszard Kalisz, jednak ostatecznie startował on w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Europy Plus.

20 marca swojego kandydata na prezydenta Warszawy przedstawiła partia Zielonych i została nią Joanna Erbel, socjolożka i aktywistka społeczna. Konferencja odbyła się przed barem mleczny "Prasowy" przy ul. Marszałkowskiej, który można uznać za jeden z symboli dotychczasowej działalności Erbel - brała ona udział w kampanii społecznej w sprawie reaktywacji baru.[10]

6 kwietnia Warszawska Wspólnota Samorządowa przedstawiła na konferencji w Arenie Ursynów swojego kandydata na prezydenta stolicy. Zgodnie z przewidywaniami został nim Piotr Guział, obecny burmistrz Ursynowa.[11]

1 lipca, przed potwierdzeniem kandydatów przez wszystkie partie i organizacje, ukazał się[1] pierwszy sondaż wyborczy, przeprowadzony przez IBRiS Homo Homini. Według niego Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskałaby 48% procent głosów, Jacek Sasin 18,5%, Ryszard Kalisz 5,6%, Jan Ołdakowski 5,1%, Sebastian Wierzbicki 3,7%, Piotr Guział 3%, Joanna Erbel 2,1%, Janusz Korwin-Mikke 1,2%, a Andrzej Rozenek 1,1% głosów. W sondażu brano pod uwagę trzy osoby (Ryszarda Kalisza, Jana Ołdakowskiego i Janusza Korwin-Mikkego) które nie biorą udziału w wyborach, z czego jedna - Jan Ołdakowski - nawet takiej chęci nie deklarowała.

20 lipca Platforma Obywatelska zadecydowała, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz, obecna prezydent Warszawy, będzie ubiegać się o reelekcję.[12]

25 lipca media poinformowały o wyborze przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości Jacka Sasina, dawnego burmistrza dzielnicy Śródmieście, na kandydata w wyborach na prezydenta Warszawy.[13]

29 sierpnia poznaliśmy kolejnego kandydata na stanowisko - został nim Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy, jej III wiceprezes.[14] Początkowo kandydatem miał być prezes KNP Janusz Korwin-Mikke[15], jednak przedtem dostał się on do Parlamentu Europejskiego.

8 września minął termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.[16]

9 września ukazała się informacja o udzielonym przez lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota poparciu dla Andrzeja Rozenka w starcie w wyborach[17]. Został on ostatnim kandydatem w wyborach prezydenta Warszawy.

24 września 2014 roku kampanię zainaugurował Mariusz Dzierżawski, kandydat z ramienia komitetu Warszawa dla Rodziny.[18].

2 października 2014 roku urzędująca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprezentowała hasło wyborcze "Wszyscy tworzymy Warszawę", chcąc pokreślić, że starała się "widzieć miasto oczami mieszkańców" oraz że "mieszkańcy są jego siłą". W czasie spotkania z dziennikarzami zaprezentowano cztery wersje wyborczych bilbordów[19].

4 października o godzinie 12 miała jednocześnie miejsce konwencja samorządowa trzech sztabów wyborczych, gdzie przedstawiono program wyborczy kandydatów PiS, PO i SLD[20]. Kandydat PiS Jacek Sasin obiecał m.in. bezpłatne bilety dla płacących podatki w Warszawie, gabinety dentystyczne w szkołach czy budowę Warszawskiego Parku Technologicznego[21].

6 października ukazał się pierwszy sondaż po zatwierdzeniu wszystkich kandydatur – Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała w nim 51% głosów, co pozwoliłoby jej wygrać wybory w pierwszej turze[2].

12 października swoje hasło wyborcze zaprezentował Sebastian Wierzbicki, brzmiało ono Warszawa to ludzie. Prezentacja hasła miała miejsce na Pradze, kandydat tym samym chciał podkreślić, że w jego prezydenturze na kształt miasta mają wpływać mieszkańcy, a nie księgowe słupki w oficjalnych dokumentach.[22]

15 października po konwencie Kongresu Nowej Prawicy zdecydowano, że kandydatem KNP zostanie nie Jacek Wilk, którego kampania wyborcza już się rozpoczęła, a Przemysław Wipler.[23]

16 października swój uaktualniony program zaprezentowała Joanna Erbel, zmiany były wynikiem konsultacji przeprowadzonych przez kandydatkę z mieszkańcami Warszawy. W programie znalazły się m.in. zapowiedzi rozwoju wspólnot lokalnych, tańszego i bardziej ekologicznego transportu, zrównoważonej polityki mieszkaniowej, publicznej edukacji, powszechnego dostępu do kultury, planowania przestrzennego, zmniejszania liczby zanieczyszczeń, tworzenia lokalnych miejsc pracy oraz poprawy partycypacja społeczna[24].

18 października znanych było już wszystkich jedenastu kandydatów zarejestrowanych przed wyborami, zakończono też zgłaszanie kandydatów do wszystkich jednostek samorządowych[25].

29 października ukazał się[3] kolejny sondaż, oparty na grupie tysiąca osób - według niego wynik urzędującej prezydent miałby znacznie spaść, bo do 34%, i miałoby dojść do drugiej tury z kandydatem PiS, Jackiem Sasinem.

3 listopada kolejny sondaż wskazał[4] zgoła odmienne wyniki w porównaniu do poprzedniego: nastąpiły duże wzrosty ilości odpowiedzi na Hannę Gronkiewicz-Waltz i Jacka Sasina oraz przetasowanie stawek w kolejnych miejscach listy potencjalnych wyników.

13 i 14 listopada ukazały się ostatnie sondaże przed wyborami, według których Hanna Gronkiewicz-Waltz miałaby uzyskać wynik około 43% głosów i miałoby dojść do drugiej tury, gdzie zmierzyłaby się z Jackiem Sasinem.[6][5].

16 listopada miała miejsce pierwsza tura wyborów. Mimo zakończenia głosowaniach we wszystkich warszawskich komisjach o godzinie 21, pełne wyniki ukazały się dopiero 19 listopada w nocy z powodu ogólnopolskiej awarii systemu komputerowego Państwowej Komisji Wyborczej. Najwyższy wynik, 47% głosów, uzyskała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zmierzy się 30 listopada w drugiej turze z Jackiem Sasinem (28% głosów), z którym ma wcześniej odbyć debatę. Na trzecim miejscu z wynikiem 8,5% głosów znalazł się Piotr Guział, pozostali kandydaci uzyskali wyniki poniżej 5% głosów.

21 listopada odbyła się pierwsza debata telewizyjna między Hanną Gronkiewicz-Waltz a Jackiem Sasinem[26]. Wkrótce potem Jacek Sasin zaproponował kolejną debatę, jednak sztab Hanny Gronkiewicz-Waltz odmówił, argumentując, że urzędująca prezydent będzie "koncentrować się na bezpośrednich spotkaniach z warszawiakami"[27].

18 listopada Przemysław Wipler poinformał, że przekaże poparcie temu, kto będzie realizował proponowany przez niego program[28], 26 listopada Andrzej Rozenek przekazał swoje poparcie w drugiej turze dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, a tego samego dnia Piotr Guział przekazał je na antenie raddia RDC Jackowi Sasinowi[29]. Dzień później Sebastian Wierzbicki przekazał swoje poparcie urzędującej prezydent[30]. Joanna Erbel poinformowała, że nie popiera nikogo, ponieważ jej zdaniem nie ma prawa dysponować głosami wyborców[31].

28 listopada Gazeta Stołeczna przedstawiła jedyny sondaż przed drugą turą, w którym Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 53%, a Jacek Sasin 31% głosów.[7]

30 listopada odbyła się bez incydentów druga tura wyborów. 1 grudnia nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki ze wszystkich obwodów: na nowego prezydenta została wybrana Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dzięki wynikowi 58,64% głosów będzie piastować ten urząd trzecią kadencję. Jej konkurent Jacek Sasin otrzymał 41,36% głosów. Nowa prezydent zadeklarowała, że nie będzie startować w kolejnych wyborach prezydenckich[32]. Zaprzysiężenie nowego prezydenta miało miejsce 4 grudnia na drugiej sesji nowej rady miasta.

Wyniki[]

Pierwsza tura[]

Wybory2014-1

Wyniki I tury wyborów w formie graficznej

Wybory2014-2

Wyniki II tury wyborów w formie graficznej

Kandydat Głosy Procent
Hanna Gronkiewicz-Waltz 294 434 47,19%
Jacek Sasin 172 887 27,71%
Piotr Guział 53 261 8,54%
Przemysław Wipler 26 249 4,21%
Sebastian Wierzbicki 25 817 4,14%
Joanna Erbel 15 030 2,41%
Andrzej Rozenek 14 223 2,28%
Mariusz Dzierżawski 9 768 1,57%
Agata Nosal-Ikonowicz 6 951 1,11%
Zbigniew Wrzesiński 2 808 0,45%
Andrzej Gorayski 2 454 0,39%
Razem 623 882 100%
Frekwencja 47,42%

Druga tura[]

Kandydat Głosy Procent
Hanna Gronkiewicz-Waltz 342 857 58,64%
Jacek Sasin 241 790 41,36%
Razem 584 647 100%
Frekwencja 44,31%

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 Sondaż przeprowadzony przez IBRiS Homo Homini. Pierwszy sondaż przed wyborami samorządowymi, Interia.pl, 01.07.2014
  2. 2,0 2,1 Sondaż przeprowadzony przez IBRiS Homo Homini. Druga linia wyborów nie wygra, Rzeczpospolita, 06.10.2014
  3. 3,0 3,1 Sondaż przeprowadzony przez ABR SESTA. Będzie druga tura w Warszawie? Mamy najnowszy sondaż, Onet.pl, 29.10.2014
  4. 4,0 4,1 Sondaż przeprowadzony przez IBRiS Homo Homini. Wybory samorządowe 2014: Warszawa wciąż bastionem PO, Polska The Times, 03.11.2014
  5. 5,0 5,1 Sondaż przeprowadzony przez Millward Brown. Gronkiewicz-Waltz czy Sasin? Rozstrzygnie II tura, Gazeta Stołeczna, 13.11.2014
  6. 6,0 6,1 Sondaż przeprowadzony przez IBRiS Homo Homini. Sondaż przedwyborczy. Warszawa, Interia.pl, 14.11.2014
  7. 7,0 7,1 Sondaż przeprowadzony przez Millward Brown. Sondaż 'Wyborczej' przed II turą: przewaga Gronkiewicz-Waltz, Gazeta Stołeczna, 28.11.2014
  8. 8,0 8,1 Zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta.
  9. Sebastian Wierzbicki kandydatem SLD na prezydenta Warszawy, TVN Warszawa, 11.01.2014
  10. Od aktywistki do kandydatki na prezydenta, Polityka Warszawska, 20.03.2014
  11. Piotr Guział wraca do gry i rozpoczyna prezydencką kampanię, Polityka Warszawska, 06.04.2014
  12. Gronkiewicz-Waltz będzie kandydować na kolejną kadencję, LEX.pl, 20.07.2014
  13. Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, TVN Warszawa, 25.07.2014
  14. Jacek Wilk kandydatem Nowej Prawicy na prezydenta Warszawy!, wMeritum.pl, 30.08.2014
  15. Korwin wystartuje na prezydenta Warszawy, 18.06.2014, Najwyższy Czas!
  16. Wybory: partie mają kandydatów na prezydentów miast, układają listy do sejmików, Onet.pl, 27.08.2014
  17. Rzecznik TR Andrzej Rozenek wystartuje na prezydenta Warszawy, Polska Agencja Prasowa, 09.09.2014
  18. Mariusz Dzierżawski oficjalnie rozpoczął kampanie wyborczą na prezydenta Warszawy, Prawica.net, 01.10.2014
  19. Gronkiewicz-Waltz zaprezentowała hasło. "Wszyscy tworzymy Warszawę", tvnwarszawa.tvn24.pl, 02.10.2014
  20. Konwencje PO, PiS i SLD. Partie prześcigają się w obietnicach, Dziennik.pl, 04.10.2014
  21. Sasin obiecuje bezpłatne bilety komunikacji i tańszą administrację, tvnwarszawa.tvn24.pl, 04.10.2014
  22. Sebastian Wierzbicki zdradził hasło wyborcze. Chwytliwe?, Gazeta Stołeczna, 12.10.2014
  23. Przewrót w KNP. Wipler kandydatem na prezydenta Warszawy, Rzeczpospolita, 15.10.2014
  24. Joanna Erbel z programem uzupełnionym przez mieszkańców, Gazeta Stołeczna, 16.10.2014
  25. 11 kandydatów na prezydenta stolicy. Znane twarze i lokalni działacze, tvnwarszawa.tvn24.pl, 18.10.2014
  26. Wybory 2014. Debata Gronkiewicz-Waltz kontra Sasin: spokojna, podobne wizje miasta, gazeta.pl, 22.11.2014
  27. Wybory 2014: Sasin chce drugiej debaty. Sztab Gronkiewicz-Waltz odmawia, gazeta.pl, 24.11.2014
  28. Przemysław Wipler oferuje głosy swoich wyborców, Fakty Interia, 19.11.2014
  29. Rozenek i Guział przekazują poparcie w wyborach. Kto na HGW, a kto na Sasina?, Dziennik.pl, 26.11.2014
  30. SLD popiera Gronkiewicz-Waltz. Millera prosili, żeby nie popierał, Gazeta Stołeczna. 27.11.2014
  31. Piotr Guział popiera Jacka Sasina, Joanna Erbel nie popiera nikogo, RDC, 26.11.2014
  32. Wybory 2014. Oficjalne wyniki: Gronkiewicz-Waltz wygrywa z Sasinem - 58,64 do 41,36 proc., Gazeta Stołeczna, 01.12.2014


Advertisement