Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla mieszkaniowego. Zobacz też: Zespół przystankowy Wolica.
Wolica4

Dawna zabudowa w Wolicy

Wolica - obczar w środkowej części Ursynowa w rejonie ulic Płaskowickiej, Nowoursynowskiej, Przy Bażantarni i Alei Komisji Edukacji Narodowej oraz tereny wschodnie od ulicy Nowoursynowskiej (na Skarpie) w rejonie ulic Kokosowej i Orszady.

Historia[]

Wolica (przystanek)

Miejsce dawnej pętli autobusowej Wolica (2015)

Wolica była wsią szlachecką, powstałą przy trakcie prowadzącym do Czerska (dziś ul. Nowoursynowska), należącą do parafii służewskiej. W 1528 roku liczyła 5 łanów (około 85 ha) i należała do rodu Wierzbowów, a na przełomie XVI i XVII wieku liczyła 4,5 łana (około 76 ha) i należała do Służewskich i Dąbrowskich. W 1730 roku część Wolicy, która należała do F. Bogusławskiego, zakupiła Zofia z Sieniawskich Denhoffowa, i włączyła Wolicę do dóbr wilanowskich. W 1775 roku na terenie Wolicy znajdowało się 15 domów, a 52 lata później - w 1827 - było ich 13. W 1827 roku Wolica liczyła 177 mieszkańców.

W 1864 roku uwłaszczono 30 gospodarstw rolnych, które zajmowały około 178 ha, a całą wieś, podobnie jak inne tereny dzisiejszego Ursynowa, włączono do gminy Wilanów. W 1905 roku Wolica liczyła 34 domy i 478 mieszkańców, zaś siedem lat później - w 1912 - 481 mieszkańców i 180 ha ziemi dworskiej (właścicielami byli Braniccy) i tyleż samo ziemi chłopskiej. W 1921 roku Wolica liczyła 40 domów i 336 mieszkańców.

Współczesność[]

Wolica3

Przykład współczesnej zabudowy

W 1951 Wolica została przyłączona do Warszawy. Grunty folwarku Wolica, tak jak wiele innych terenów na Ursynowie, stały się własnością Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Do dziś uczelnia ma w rejonie ul. Nowoursynowskiej na wysokości ul. Płaskowickiej budynki i pola doświadczalne. W latach 19481989 (z przerwą w latach 19501952) na Wolicę kursował autobus linii 104, kończący swoją trasę na pętli Wolica. Do roku 1994 Wolica wchodziła w skład ówczesnej dzielnicy Mokotów, po jej podziale od 1994 wchodzi w skład Ursynowa, który do 2002 był gminą, a obecnie ponownie jest dzielnicą.

Na początku lat 80. tereny należące do Wolicy podzieliła ul. Jana Rosoła i w zachodniej części powstało osiedle mieszkaniowe Natolin-Wolica. Choć nazwa projektowa drugiej ursynowskiej stacji metra brzmiała Wolica, to zdecydowano się na jej zmianę na Natolin - od tamtej pory nazwa Wolica została przez nią wyparta i nie jest praktycznie używana. Od lat dziewięćdziesiątych we wschodniej Wolicy powstają w miejscu dawnych chałup i gospodarstw nowe domki i segmenty, a wzdłuż ulicy Nowoursynowskiej, w pasie graniczącym z ul. Jana Rosoła bloki wielorodzinne. Dziś praktycznie dawna wieś Wolica przeszła do historii, ale nadal można natrafić na budynki świadczące o jej przeszłości.

Więcej na jej temat można dowiedzieć się na stronie "Wolica i okolica", prowadzonej przez etnolog Julię Kunikowską, która prowadzi na terenie dawnej wsi badania etnograficzne. (Link do strony: https://pl-pl.facebook.com/wolicaiokolica/) Stworzyła także słuchowisko na temat dawnej wsi, pod tą samą nazwą, dostępne pod adresem: https://youtu.be/5NRJ8v58MI8.

Advertisement