FANDOM


Puławska (nr 101)

Widok ogólny willi (2013) – por. 2009

Zabytek
nr w rej.
A-1210
Willa Malinowskich (detal)

Sowy i skarabeusz

Willa Władysława i Jadwigi Malinowskich, znana też jako Dom pod Skarabeuszami, to dom położony na Mokotowie, przy ulicy Puławskiej 101.

Budynek powstał w latach 1932-1934 i został zaprojektowany przez Adolfa Ihnatowicza-Łubiańskiego dla inżyniera Władysława Malinowskiego, który był w latach 1919-20 wiceprezydentem Warszawy. Symbolika domu zaczerpnięta została ze starożytnego Egiptu i nawiązywała do symboli Arkonii - korporacji studenckiej na politechnice w Rydze, której obaj panowie byli studentami. W 1944 roku w domu mieścił się szpital powstańczy. Budynek przetrwał wojnę, aczkolwiek ucierpiały mocno elewacje – obecnie egipskie motywy "Sów i skarabeusza" przetrwały tylko na fasadzie. Stąd potoczna nazwa "Dom pod Skarabeuszami".

Budynek pierwotnie zajmował obszerną posesję, którą po wojnie podzielono, wydzielając budynek oraz otaczający go teren, który przeszedł w ręce magistratu. W 2008 roku właścicielem willi został Andrzej Pogorzelski, willa miała zostać odremontowana w latach 2010-2012, jednak renowacja nie rozpoczęła się. Natomiast w 2011 roku willa została wpisana do rejestru zabytków wraz z otoczeniem. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiło się miasto, które wysunęło argumenty, że to "daleko idąca ingerencja w prawo własności miasta" – decyzja o wpisie została uchylona. Głównym powodem jest uniemożliwienie prowadzenia działalności handlowej na tym terenie. Magistrat nie zgadza się też na odsprzedaż dawnego terenu parkowego właścicielowi willi.

LinkiEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię