FANDOM


1108-138

Pętla autobusowa Zajezdnia Utrata

Utrata - osiedle leżące pomiędzy Targówkiem Fabrycznym a Kawęczynem. Utrata dawniej była wsią, teraz należy do Targówka. Część terenów obecnie nazywanych Utratą, określano wcześniej nazwą Antoninów.

Pod koniec XIX w. na terenie rejonu MSI Utrata zbudowano carski Fort XII Antoninów. Został rozebrany w 1909 r. Tereny wsi Utrata, która znajdowała się w rejonie dzisiejszych ulic Księżnej Anny, Zabranieckiej i Utrata, zostały dołączone do miasta 8 kwietnia 1916 roku.

W latach 19421943 na Utracie Niemcy zamordowali ok. 600 osób pochodzenia żydowskiego. Ofiarami mordów mogli być robotnicy, wywożeni do pracy m.in. w zakładach kolejowych przy stacji Warszawa Praga, wojskowych na Żeraniu i węglarskich na Pelcowiźnie, poza teren getta. Po wyzwoleniu Warszawy z rąk okupanta u zbiegu ulic Zabranieckiej i Utrata odsłonięto tablicę pamiątkową ku ich czci.

Po drugiej wojnie światowej tereny Utraty i dawnego Antoninowa zaczęły być zabudowywane budynkami przemysłowymi. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. powstały tu Warszawskie Zakłady Telewizyjne, a w latach 90. XX w. zlokalizowano tu Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (spalarnię odpadów), a także składy złomu, magazyny, budynki przedsiębiorstw usług i nieliczne biurowce. Na Utracie znajduje się także Urząd Celny II.

Tereny dawnej wsi Utrata zostały w Miejskim Systemie Informacji zaliczone do Targówka Fabrycznego, natomiast po wojnie z powodu błędów na mapach urzędowych nazwę "Utrata" zaczęto stosować do terenów położone nieco na wschód, zwanych wcześniej folwarkiem Antoninów i wsią Kozia Górka Kawęczyńska (która przed podzieleniem linią kolejową tworzyła całość z Kozią Górką Grochowską), i te tereny są zawarte w MSI jako "Utrata".

Osiedle nadało nazwę biegnącej tu ulicy i zajezdnia autobusowej ajenta Mobilis oraz przystankom autobusów miejskich "Utrata" i "Zajezdnia Utrata". Na Utratę dojeżdżają autobusy linii 138 i 338, w nocy rejon ten obsługuje linia N16.

CiekawostkiEdytuj

  • Współcześnie rejon Utraty i pętli "Zajezdnia Utrata" często jest wykorzystywany przez ludzi ścigających się samochodami, zjawisko to zwane jest z angielskiego street racingiem.
  • Przy pętli znajduje się skład złomu gdzie wywożone są przeznaczone do likwidacji tramwaje – miejsce to znane jest jako cmentarzysko tramwajów.

Linki zewnętrzneEdytuj


Obszary Targówka wg Miejskiego Systemu Informacji

BródnoElsnerówPodgrodzieTargówek FabrycznyTargówek MieszkaniowyUtrataZacisze


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.