Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: ulica Grupy AK Kampinos i zespół przystankowy Zgrupowania AK Kampinos.

Ulica Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos" (dawniej Wincentego Pstrowskiego) – ulica na Bielanach.

Historia[]

Zgrupowania AK Kampinos (3)

Ulica w 2008

Zgrupowania AK Kampinos (budowa)

Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż Trasy Mostu Północnego, 22 marca 2011

Po raz pierwszy na mapach pojawiła się w 1958[1]. W 1961 otrzymała za swojego patrona Wincentego Pstrowskiego, górnika, przodownika pracy PRL.

22 lipca 1961 roku oddano do użytku biegnącą wzdłuż ulicy trasę tramwajową aż do pętli Huta. W jej otoczeniu powstały zabudowania przemysłowe oraz komunikacyjne, w tym zajezdnia tramwajowa Żoliborz.

Po upadku komunizmu rozpoczęto starania o zmianę nazwy ulicy. W 1993 roku za patrona zaproponowano Jerzego Popiełuszkę, jednak ostatecznie jego imię nadano ówczesnej ul. Stołecznej. Zmiany ostatecznie dokonano 23 września 2006, kiedy to ulicy nadano nazwę Zgrupowania AK Kampinos.

Ulica wraz z torowiskiem tramwajowym została częściowo przebudowana w latach 2011-2012 w związku z budową Trasy Mostu Północnego, odcięto ją wówczas od skrzyżowania z ul. Pułkową i ul. Marymoncką, a w zamian połączono tunelem z ul. Prozy.

W 2013 wyburzono, znajdujący się dotychczas pod nr 1, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

W 2019 pod nr 15 oddano do użytku Galerię Młociny.

Opis[]

Ulica rozpoczyna swój bieg jako przedłużenie ul. Prozy w tunelu pod ul. Pułkową, po czym biegnie na południowy-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Kolumbijską i Książąt Mazowieckich, by zakończyć bieg u zbiegu z ul. Kasprowicza na terenie węzła komunikacyjnego Młociny.

Patron[]

Ulicy patronuje Zgrupowanie Armii Krajowej Kampinos, powstałe na terenie Puszczy Kampinoskiej, a walczące w powstaniu warszawskim.

Otoczenie[]

<place lat="52.29721420" lon="20.93202490" /> Wzdłuż ulicy znajdują się następujące obiekty:

Na rogu z ul. Pułkową znajduje się również kapliczka, która była stamtąd tymczasowo usunięta w związku z przebudową ulicy i budową Trasy Mostu Północnego, a po zakończeniu wszystkich prac budowlanych została wyremontowana i powróciła na skrzyżowanie tych dwóch ulic.

Na odcinku PułkowaKsiążąt Mazowieckich wzdłuż ulicy biegnie ścieżka rowerowa.

Przypisy

Galeria[]

Advertisement