Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Zdziarska i zespół przystankowy Zdziarska-Kanał.

Ulica Zdziarska – długa na niecałe 4 kilometry ulica rozciągająca się obszarach MSI Brzeziny i Grodzisk na Białołęce, biegnąca przez osiedla Kąty Grodziskie i Augustów. Biegnie ona od ul. Białołęckiej do wschodniej granicy miasta.

Ulica widnieje w dzisiejszym przebiegu już na mapie z 1891 roku i łączyła wtedy wsie Szamocin, Mańki, Wojdy i Augustów. Jedyną różnicą między dzisiejszym a ówczesnym przebieg był fakt, iż dawniej ulica sięgała 350 metrów dalej, do ul. Płochocińskiej[1], jednak w latach 50. nastąpiło przerwanie biegu przez Kanał Żerański. Odcinek po drugiej stronie kanału również nosił nazwę ul. Zdziarskiej aż do 2016 roku, gdy odcinek ten uzyskał nazwę ul. Przy Kanale[2].

Przebieg i zabudowa[]

Ulica wybiega z ulicy Białołęckiej, następnie krzyżuje z ul. Ostródzką, ul. Kąty Grodziskie, kilkadziesiąt metrów na wschód ulica przecina mostem Kanał Markowski, Verdiego, Ruskowy Bród, Chudoby, Olesin i Kroczewską aby zmienić się w leśną drogę i zakończyć bieg na granicy miasta.

Przy ulicy znajduje się głównie zabudowa jednorodzinna i niewielkie bloki oraz skład budowlany i siedziba firmy budowlanej.

Przebudowa[]

134 -A183

Autobus Jelcz Libero na linii 134 przejeżdża starym mostem nad Kanałem Markowskim (2010)

Urząd Dzielnicy Białołęka przeznaczył w 2014 roku milion złotych na budowę chodnika przy ulicy. W roku 2014 chodnik powstał na odcinku Ruskowy BródVerdiego (ok. 172 m, koszt 70 tys. zł), w latach 2015-2016 budowany był na odcinku od Ruskowego Brodu do ul. Olesin (ok. 794 m, koszt 653 tys. zł), a w ramach budżetu partycypacyjnego zbudowano chodnik na odcinku ul. Olesinul. Kroczewska[3].

W ciągu ulicy znajduje się most nad Kanałem Markowskim. Zbudowany był on przed rozpoczęciem intensywnej zabudowy okolicy i nie był przystosowany do obsługi dużej ilości pojazdów, a także kursów pojazdów ciężarowych. Był on przez długi czas w fatalnym stanie i w latach 2018-19 kosztem 13,9 mln zł wykonano budowę nowego mostu ok. 16 metrów na północ od poprzedniego mostu. Przy okazji zbudowano też rondo półturbinowe na skrzyżowaniu ulicy z ul. Kąty Grodziskie oraz przesunięto fragment ulicy Zdziarskiej tak, aby wpasowała się do nowego mostu[4].

W wakacje 2019 roku ulica została przebudowana na odcinku ul. Ruskowy Bródul. Chudoby. Została na tym odcinku poszerzona do 6 metrów szerokości, wyznaczono nowe przystanki i zatoki przystankowe. Dzięki inwestycji możliwe było wprowadzenie komunikacji miejskiej na wschodni odcinek ulicy do nowo wybudowanej pętli autobusowej Augustów przy ul. Chudoby. Zmieniony został również promień łuku skrzyżowania ul. Zdziarskiej i Ruskowego Brodu z myślą o możliwości wprowadzenia w przyszłości ruchu autobusowego na tej relacji[5].

Nazwa[]

Zdziarska 2

Ulica Zdziarska – rejon ul. Ostródzkiej (2015)

Nazwa ulicy może pochodzić od którejś z położonych w Polsce wsi Zdziar lub Zdziary (tak podaje K. Handke w swoim "Słowniku nazewnictwa Warszawy"), a także od słowackiej wsi Zdziar, stanowiącej najważniejszy ośrodek turystyczny Tatr Bielskich, lub od Zdziar Upłazińskich, północno-wschodnie zbocza Organów, wapiennych turni w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Nazwa ulicy może pochodzić również od rodziny Zdziarskich. Ulica uzyskała nazwę 31 stycznia 1979 r.[6]

Przypisy[]

  1. Rosyjska mapa topograficzna 1:42 000, 1891, Archiwum Map WIG
  2. Uchwała nr XXXVI/904/2016 Rady m.st. Warszawy z dnia 20 października 2016 r. w sprawie nadania nazwy ulicy w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
  3. Informator o inwestycjach w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy 2014-2018
  4. Modernizacja ul. Zdziarskiej, Urząd Dzielnicy Białołęka, 07.03.2018
  5. Inwestycje drogowe, Czas Białołęki, 26.09.2019
  6. Uchwała nr 49 Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 31 stycznia 1979 r. w sprawie nadania nazw ulicom, Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, 02.04.1979
Advertisement