Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Wołoska.

Wołoska Siemaszko krowy

Ulica w rejonie skrzyżowania z al. Lotników w latach 50. lub 60. (zdjęcie pochodzi z NAC)

Ulica Wołoska (w latach 1967-1992 Władimira Komarowa) – ulica zorientowana w kierunku północ-południe, położona w zachodniej części Górnego Mokotowa, ciągnąca się od Marynarskiej do Madalińskiego. Jej długość to 2,6 kilometra, odbywa się nią ruch tramwajowy i autobusowy.

Nazwa ulicy nawiązuje zarówno do Księstwa Wołoskiego, istniejącego w dolinie Dunaju, w regionie zwanym Wołoszczyzna, jak i do Wołochów, plemion zamieszkujących pierwotnie Bałkany.

Historia[]

Ulica o tak zarysowanym przebiegu, choć jeszcze bez opisanej nazwy pojawia się po raz pierwszy na mapach z 1913 roku, pochodzi więc prawdopodobnie z początku XX wieku jako przedłużenie ul. Topolowej wiodącej ze Śródmieścia ukosem (inaczej niż dzisiejsza al. Niepodległości będąca następczynią Topolowej). Międzywojenne mapy nie zarysowują już odcinka na północ od Rakowieckiej – wówczas plany rozwojowe przewidywały Wołoską jako drogę wiodącą od projektowanej ul. Batorego na południu, bez zakrętu widocznego dziś przy ul. Racławickiej. Kończyłaby się na Służewie, w pobliżu dzisiejszego skrzyżowania al. Lotników z Modzelewskiego. W 1938 roku fragment ulicy wydzielono i nadano mu nazwę św. Andrzeja Boboli.

Woloska

Mapy lotnicze z 1945 roku pokazują, że do tego czasu ulica została wytyczona do skrzyżowania do zachowanej do dziś jedynie szczątkowo ulicy Pęcherskiej. Skrzyżowanie to można dziś umiejscowić gdzie na terenie ul. Magazynowej przy Garażowej. Przy ulicy istniały jedynie pojedyncze zabudowania.

W 1961 roku ulicę wydłużono do dzisiejszej długości, do skrzyżowania z al. Lotników, nową ulica pojechały wtedy autobus 134 oraz tramwaj 18 nowym torowiskiem na pętlę Służewiec. 28 kwietnia 1967 roku zatwierdzono zmianę nazwy ulicy na Władimira Komarowa – nowy patron arterii był radzieckim kosmonautą, Bohaterem Związku Radzieckiego. 1 września 1967 otwarto nową trasę tramwajową na północ od Woronicza. Dawną nazwę ulicy przywrócono 18 grudnia 1992 roku.

Wołoska (przebudowa)

Przebudowa ul. Wołoskiej (03.2015)

W 2000 roku rozpoczęto poszerzanie ulicy do dwóch niezależnych jezdni z umieszczeniem torowiska tramwajowego na wydzielonej wysepce pośrodku, wówczas otwarto pierwszy odcinek między al. Wilanowską a Konstruktorską. W 2001 roku gotowy był kolejny odcinek, tym razem pomiędzy Wiktorską a Rakowiecką (wraz z fragmentem ul. Boboli). Choć wówczas zapewniano, że całość zostanie ukończona do 2002 roku, start inwestycji wielokrotnie przesuwano. Na przebudowę ulicy i budowę brakującego odcinek jezdni o długości 1200 metrów przetarg rozpisano dopiero w lutym 2014 roku, zgłosiło się do niego osiem konsorcjów, a zwycięzcę, firmę Balzola, wybrano dopiero w lipcu. Roboty ruszyły na początku września 2014 roku. Ostatecznie przebudowę zakończono 30 listopada 2015 roku - po 15 latach od rozpoczęcia przebudowy pierwszego odcinka.

Przebieg[]

Woloska (2)

Ulica Wołoska przy Curtis Plazie (po prawej), widok w kierunku północnym

Ulica rozpoczyna swój bieg skrzyżowaniem z Rzymowskiego, Marynarską oraz aleją Wilanowską, po czym kieruje się na północ. Dokładny przebieg ulicy i skrzyżowań prezentuje się następująco:

Bieg ulicy kończy się na tym właśnie skrzyżowaniu, a jej dalszy ciąg zapewniony jest ulicą świętego Andrzeja Boboli.

Wzdłuż całej ulicy biegnie ścieżka rowerowa, która powstawała wraz z poszerzaniem poszczególnych fragmentów.

Obiekty[]

Galeria Mokotów (Wołoska)

Galeria Mokotów

  • ul. Wołoska 12 – Galeria Mokotów z Cinema City Mokotów
  • ul. Wołoska 16 – Biurowiec 2000 Plaza
  • ul. Wołoska 18 – Curtis Plaza
  • ul. Wołoska 22 – Mokotów Nova
  • ul. Wołoska 36a – Dom przedwojenny
  • ul. Wołoska 74 – Budynek przedwojenny
  • ul. Wołoska 137 – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA
  • ul. Wołoska 141 – Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
Advertisement