FANDOM


Wełniana
Kabaty, Natolin
Ursynów
Wełniana 2014
ul. Wełniana (2014)
porównaj: 2007
Okres powstania: przed 1836 rokiem[1]
Długość: 600 m
Zakres numerów: 2-32
Google MapsOpen Street Map

Ulica Wełniana – długa na około 600 metrów niewielka ulica osiedlowa na Kabatach, na Ursynowie. Łączy ona nowo powstające osiedla zachodnich Kabat i Moczydła z resztą dzielnicy Ursynów. Dawniej była to główna droga wsi Moczydło[1]. Swoją nazwę otrzymała w 1960 r.[2]

Ulica biegnie od zachodu od Moczydłowskiej, po czym kierując się na wschód przecina kolejno Jaworową i Jedwabną, Guźca, drogę do stacji elektroenergetycznej "Natolin" i łącznik do ul. Ustronie, aby dojść do skrzyżowania z Wąwozową (która jest jej przedłużeniem), Stryjeńskich i Rybałtów.

Fragmenty drogi miały nieuregulowany status prawny, mimo iż faktycznie znajdowała się tu droga łącząca osiedla z właściwym Ursynowem, to należały one do prywatnego właściciela. Właściciel, który nie mógł dogadać się w tej sprawie z urzędem dzielnicy, 25 września 2007 roku zablokował ulicę, stawiając w poprzek metalową siatkę. Jeszcze tego samego dnia doszło do ugody, właściciel odblokował drogę, a zgodnie z zapowiedzią burmistrza Tomasza Meciny sporne grunty zostały odkupione. W grudniu 2012 roku dzielnica przebudowała, odwodniła i wybrukowała ulicę. Wybudowano także skrzyżowania z przyszłymi ulicami o roboczych oznaczeniach 6KUL (przedłużenie ul. Przy Bażantarni) i 21KUD (do oczka wodnego Moczydło 2)[3].

Przy ulicy znajduje się Park Moczydełko i dwa oczka wodne – Moczydło 2 i 3. Na rogu z ul. Stryjeńskich znajduje się budynek Ogrody Kabackie.

GaleriaEdytuj

Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Карта Окрестностей Варшавы (arkusz 3), Warszawa 1860, dostępna w zbiorach Archiwum Map WIG. Dostęp 10 maja 2015 r.
  2. Handke, Kwiryna, Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998. ISBN 83-86619-97X
  3. M.p.z.p. Natolina Zachodniego - część „Moczydłowska Wschód”, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Dostęp 10 maja 2015 r.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię