Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Warecka z Pl Powstańcow Wwy

Ulica widziana z pl. Powstańców Warszawy

Ulica Warecka leży w obszarze Śródmieście Północne. Zaczyna się ona ślepo przy Nowym Świecie, mija ul. Kubusia Puchatka, ul. Baczyńskiego i kończy się wpadając w Plac Powstańców Warszawy. Warecka jest jednokierunkowa w kierunku zachodnim.

Historia[]

Ulica funkcjonowała już w XVI w. jako droga prowadząca przez jurydykę szpitala Świętego Ducha. Formalnie ulicą, Warecka stała się pod koniec XVII wieku. U zbiegu z Nowym Światem stał drewniany dwór (dzisiaj znajduje się tam posesja przy Nowym Świecie 55), który w XVIII wieku nabył Józef Pułaski, starosta warecki. Dworek nazwano "Wareckie" i jemu ulica zawdzięcza swoją dzisiejszą nazwę. Naprzeciwko dworku stanął pałac Jabłonowskich (później pałac Sanguszków).

Z czasem zabudowa przy ulicy zaczęła się zagęszczać, stawiano głównie drewniane domy i dwory, za którymi rozpościerały się ogrody. Warecka stanowiła wygodnie połączenie Nowego Światu ze Szpitalem Dzieciątka Jezus. W XIX wieku stanęło tu kilka willi, a także dwupiętrowych kamienic. Ogrody Pułaskiego dotrwały do 1875 roku, później również zostały zabudowane. W połowie XIX wieku przy skrzyżowaniu z placem Wareckim (dziś Plac Powstańców Warszawy) ulokowano pocztę konną ze stajniami i powozowniami. Później stanął tu okazały gmach Poczty Głównej. Przy Wareckiej swoje redakcje miało również wiele ówczesnych gazet m.in. "Kurier Rolniczy", Robotnik" czy "Dziennik dla Wszystkich."

Zabudowa ulicy została zniszczona podczas powstania warszawskiego, ponieważ w tych okolicach trwały zacięte walki o gmach Poczty Głównej. Budynki odbudowano w latach 50. w stylu socrealistycznym, nie nawiązują one do przedwojennej zabudowy. Odbudowano dawny Dom Spółdzielczości Rolniczej (nr 13), kamienicę Wedegisa (nr 11) (bez oficyny) oraz przy zbiegu z nowym światem pałac Sanguszków i kamienicę Wawrzyńca Mikulskiego.

W latach 1948-1955 na miejscu Poczty Głównej powstał gmach Narodowego Banku Polskiego, którego jednym z projektantów był Bohdan Pniewski. W latach 1958-1961 po drugiej stronie ulicy wybudowano hotel robotniczy "Dom Chłopa".

Ciekawostki[]

  • W kamienicy pod numerem 11 w latach 1973-2002 mieszkał Edward Dziewoński aktor, satyryk, twórca kabaretu "Dudek."
  • W przedwojennym domu przy Wareckiej 9 sprzedawano towary importowane z Persji m.in. perskie dywany
  • W domu przy Wareckiej 9 miał swoją kancelarię aktor Eugeniusz Bodo

Otoczenie[]

Przy ulicy znajdują się:

Linki zewnętrzne[]

Advertisement