FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy na Białołęce. Zobacz też: ulica Pułku AK Waligóra.
Waligóry
Białołęka Dworska
Białołęka
Waligory
Ulica Waligóry zimą
Okres powstania: lata 50. XX wieku
Długość: 1150 m
Zakres numerów: 1-61
Google MapsOpen Street Map

52° 19.880' N 20° 59.955' E

Ulica Waligóry – ulica położona na Białołęce na osiedlu Białołęka Dworska, która łączy ul. Borecką z ul. Zegarynki. Po drodze przecina ulice Zyndrama z Maszkowic, Morwową, Gitarową, Perkusyjną, Strunową, Operową, Ziołową i Majorki.

Historia ulicy rozpoczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy po raz pierwszy pojawia się na warszawskich mapach, był to odcinek od ul. Ziołowej do ul. Zegarynki i nosił nazwę „Krótka” (por. Krótka). Obecna nazwa została nadana w 1962 roku i odnosi się do Waligóry, bohatera popularnej baśni ludowej „O Waligórze i Wyrwidębie”[1].

Dłuższy fragment (od Boreckiej do Strunowej) pojawił się na mapach w latach 70. XX wieku, a do 12 czerwca 2006 roku stanowił część ul. Orneckiej[2]. Ulica zyskała asfaltową nawierzchnię na początku XXI wieku.

Przypisy Edytuj

  1. Patroni ulic. Kulturalna Warszawa, dostęp: 19 lutego 2016
  2. Historyczne zmiany ulic. Trasbus, dostęp: 20 lutego 2016

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.