FANDOM


Wał Zawadowski
Kępa Zawadowska, Zawady, Augustówka, Siekierki
Wilanów, Mokotów
Wal Zawadowski 1
Widok na Wał Zawadowski w kierunku ul. Zaściankowej
Okres powstania: 1960
Długość: 9 500 m
Zakres numerów: 77-139
Google MapsOpen Street Map
WZaw Pociag 2

Pociąg do EC Siekierki na skrzyżowaniu z Glebową

Ulica Wał Zawadowski – biegnąca wzdłuż wiślanego wału przeciwpowodziowego ulica w w dzielnicach Wilanów i Mokotów.

W przeważającej części leży na terenie przyłączonym do Warszawy w roku 1951, a formalnie jako ulica uzyskała nazwę w roku 1960[1].

W odróżnieniu od leżącego po prawej stronie Wisły Wału Miedzeszyńskiego Wał Zawadowski jest drogą lokalną i tylko na czterokilometrowym odcinku od ulicy Włóki do skrzyżowania z Sytą oraz krótkim odcinku od Trasy Siekierkowskiej do ul. Bananowej jest asfaltową ulicą miejską. Pozostałe odcinki to drogi gruntowe, bądź wyznaczone na mapie nie nadające się do ruchu ścieżki.

Ulica rozpoczyna bieg na granicy Warszawy z Kępą Okrzewską, następnie odchodzi od niego ulica Prętowa (obecnie wyznaczone na mapie skrzyżowanie dwóch dróg gruntowych ), przecina tory bocznicy kolejowej prowadzącej do EC Siekierki (przejazd niestrzeżony) i łączy się z ulicą Włóki, biegnąc dalej w jej osi. Następnie od Wału Zawadowskiego odchodzą ulice Zaściankowa, Jara i Glebowa, ponownie przecina tory kolejowe do EC Siekierki (przejazd niestrzeżony) i kończy swój pierwszy odcinek u zbiegu z Sytą. Za kanałem doprowadzającym wodę z Wisły do EC Siekierki i ujściem Wilanówki Wał Zawadowski już jako droga gruntowa na terenie Mokotowa krzyżuje się z ulicami Spiralną i Grzegorza Piramowicza i dochodzi do Trasy Siekierkowskiej. Dalej jest już wspomniany końcowy odcinek asfaltowy do ulicy Bananowej.

Taki pełny przebieg Wału Zawadowskiego to odcinek blisko 9,5 km, co mogłoby stawiać go jako jedną z najdłuższych ulic Warszawy. Niektóre z archiwalnych planów miejskich pokazują przebieg ulicy nawet aż do basenu Stacji Pomp Rzecznych Wodociągów Warszawskich przy Czerniakowskiej 106/124[2]. W tym przypadku jego długość byłaby już porównywalna z Wałem Miedzeszyńskim.

Ulicą nie kursują autobusy, w latach 2011-2012 wał przeciwpowodziowy został wzmocniony, a w 2014 roku wdrożono nową organizację ruchu z pasami dla pieszych i rowerzystów po bokach oraz jedną jezdnią dla samochodów, które zmuszone są do wymijania się na poboczu. Ulica praktycznie na całej długości zachowuje swój wiejski charakter z polami uprawnymi i długimi odcinkami nieużytków. Jedyne pojedyncze zabudowania znajdują się na odcinku od ulicy Włóki do Glebowej.

Ciekawostką jest, że numeracja Wału Zawadowskiego, który od pewnego momentu biegnie osią ulicy Włóki jest kontynuacją numerów posesji tej ulicy. Ostatni numer Włóki to 75, a Wał Zawadowski rozpoczyna się od numeru 77.

Odcinek Wału Zawadowskiego na terenie Zawad, zwany roboczo jako tzw. Czerniakowska-bis ma być częścią drogi ekspresowej łączącej Trasę Siekierkowską z planowaną Południową Obwodnicą Warszawy. U zbiegu z POW ma powstać węzeł pozwalający na wjazd na autostradę A2 i Most Południowy. Ponadto w pobliżu obecnego skrzyżowania z Sytą planowany jest węzeł drogowy na skrzyżowaniu z Trasą i Mostem na Zaporze.

Najważniejsze obiektyEdytuj

Przy Wale Zawadowskim znajduje się:

  • nr 99 – Klub Tenisowy "Sinus Sport Club"

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, wyd. Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa 1998
  2. Plan Warszawy, PPWK 1961, strony Trasbus

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię