Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Włochowska – ulica położona na Ochocie, która biegnie od Alej Jerozolimskich do ul. Chylońskiej. Nazwa ulicy nawiązuje do faktu, że biegnie ona w kierunku dzielnicy Włochy.

Historia[]

Ulica powstała zapewne w połowie XIX wieku (widoczna jest na mapie okolic Warszawy Kiriczenki z 1874 roku) na terenie pomiędzy Szczęśliwicami, Czystem i Wolą, biegła wówczas od drogi z Woli (późniejsza ul. Berestecka) na zachód do linii kolei warszawsko-wiedeńskiej (na wysokości ul. Sowińskiego), zabudowana była kilkunastoma domami. Z czasem droga została przeciętą nową, poprzeczną drogą (późniejsza ul. Mszczonowska). W 1916 roku znalazła się w granicach Warszawy, weszła w skład komisariatu XXIII Ochota. Wtedy też nadano jej nazwę Włochowska.

W okresie międzywojennym była to peryferyjna ulica, zabudowana nielicznymi domkami poprzedzielanymi polami oraz sadami. W 1939 roku rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z ul. Berestecką i ul. Na Bateryjce, po czym biegła na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: planowaną Młynkowską, planowaną Suchedniowską, Mszczonowską, planowaną Baranowską, Kalwaryjską oraz św. Antoniego, by kończyć się na dawnych okopach Twierdzy Warszawa. W planach była jej rozbudowa oraz połączenie z planowanymi przedłużeniem Alej Jerozolimskichulicą Kołomyjską. Przez tory można było przedostać się do Włoch, do ul. Opaczewskiej (potem Chylońskiej).

Włochowska 2

Ulica Włochowska

Zabudowa ulicy uległa w znacznym stopniu zniszczeniu podczas II wojny światowej, większość domów rozebrano, zanikły także przecznice. Sytuacja urbanistyczna uległa zmianie w latach 70. XX wieku, kiedy to w związku z budową Alej Jerozolimskich ulicę odcięto od ul. Na Bateryjce i ul. Beresteckiej, pozostawiając jedyny dojazd przez ul. Mszczonowską. Dopiero kilkanaście lat później przywrócono wjazd od Alej Jerozolimskich przy okazji budowy CH Reduta, ale w 2010 roku, w związku z przebudową linii kolei radomskiej, zlikwidowano (od zawsze dziki) przejazd do ul. Chylońskiej. Docelowo, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ul. Włochowska ma pozostać ulicą dojazdową do pobliskich posesji.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Alejami Jerozolimskimi (wjazd jest możliwy poprzez boczną drogę), następnie biegnie na zachód, krzyżuje się z ul. Mszczonowską, i kończy się na torach kolejowych WKD, gdzie na dziko można przedostać się do ul. Chylońskiej.

Otoczenie[]

Włochowska (nr 22)

Dom (nr 22)

Przy ul. Włochowskiej zachował się szereg przedwojennych domów, które współcześnie znajdują się pod następującymi adresami: nr 17, nr 22, nr 24 i nr 26. Ponadto przy ul. Włochowskiej znajdują się dalsze obiekty:

  • ul. Włochowska 7/9 – Centrum Handlowe Reduta
  • ul. Włochowska 25/33 – Wydziały Komendy Stołecznej Policji: konwojowy, ochrony placówek dyplomatycznych, realizacyjny, wywiadowczo-patrolowy i zaopatrzenia
  • ul. Włochowska 32/34 – Rodzinny Ogród Działkowy Reduta

Ponadto na rogu ul. Mszczonowskiej znajduje się miejsce pamięci "Reduta Ordona", gdzie znajduje się kamień pamiątkowy oraz krzyż przydrożny, upamiętniające domniemane miejsce, gdzie w 1831 roku mieściła się reduta broniona przez Juliusza Ordona.

Galeria[]

Advertisement