FANDOM


ks. Zygmunta Trószyńskiego
Marymont-Potok
Żoliborz
Trószyńskiego (przebudowa)
ul. Trószyńskiego (2015 – por. 2009)
Okres powstania: lata 20. XX wieku
Długość: 350 m
Zakres numerów: 3-7
Google MapsOpen Street Map
Trószyńskiego 1945
Trószyńskiego 2012
Ulica ks. Zygmunta Trószyńskiego (dawniej Korabska) – niewielka ulica położona na Marymoncie-Potok w dzielnicy Żoliborz, która biegnie bez przecznic od ul. Gdańskiej do ul. Kolektorskiej i kończy się dalej w głębi Parku Kaskada. Patronem ulicy jest ks. Zygmunt Trószyński, marianin, żołnierz Armii Krajowej, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski.

Ulica pojawia się na mapach w latach 20. XX wieku jako Korabska, została wytyczona przez nieruchomości "Marymont", znalazła się na osi kościoła Matki Bożej Królowej Polski i prowadziła do Doświadczalnej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Kolektorskiej. Początkowo istniał jej krótki odcinek między tymi dwoma obiektami, a zapewne w latach 30. XX wieku wybudowano jezdnię na odcinku od ul. Kolektorskiej do ul. Marymonckiej (ob. ul. Słowackiego). Okoliczną zabudowę stanowiło kilka niewielkich przedmiejskich zabudowań oraz Doświadczalna Oczyszczalnia Ścieków u zbiegu z ul. Kolektorską. Ulica znajdowała się na terenie komisariatu XXVI Marymont.

W 1939 roku ulica biegła od ul. Gdańskiej do ul. Słowackiego i krzyżowała się jedynie z ul. Kolektorską, choć miejskie plany przewidywały dociągnięcie również ul. Oksywskiej do ul. Korabskiej. Zabudowa uległa znacznym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej, szczególnie w trakcie powstania warszawskiego. Ulica zapewne uległa przebudowie w latach 50. XX wieku w związku z organizowaniem Parku Kaskada, na większości późniejszych planów zaznaczana jest jedynie na odcinku GdańskaKolektorska. Szczegółowy plan miasta z 1975 roku zaznacza ją ponownie na niemal całej długości, jednak bez połączenia z ul. Słowackiego, a w kolejnych latach zachodnia część oznaczana jest już jako parkowa alejka. Obecna nazwa ulicy – ks. Zygmunta Trószyńskiego – została nadana 9 stycznia 1991 roku w nawiązaniu do sąsiedztwa kościoła parafialnego na ul. Gdańskiej, gdzie Zygmunt Trószyński był wieloletnim proboszczem. W jej otoczeniu nie doszło do większych zmian urbanistycznych, dopiero około 2005 roku powstało kilka nowych budynków (m.in. pod nr 3 i nr 7), głównie w miejscu starej, substandardowej zabudowy. W 2014 roku ulica ma zostać przebudowana.

Otoczenie ulicy stanowią rzadko rozlokowane budynki mieszkalne (w tym jeden budynek przedwojenny – nr 5) oraz tereny zielone, w większości stanowiące część Parku Kaskada. Ponadto na rogu ul. Kolektorskiej znajduje się miejsce upamiętniające niemiecką egzekucję z okresu powstania warszawskiego.

GaleriaEdytuj