Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Strumykowa.

Ulica Strumykowa - ulica położona w dzielnicy Białołęka na obszarze MSI Nowodwory. Nazwa ulicy związana jest z płynącym nieopodal niej strumykiem - rowem Winnickim.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna się skrzyżowaniem z ulicą Mehoffera i jest przedłużeniem ulicy Myśliborskiej. Następnie przecina ul. Stefanika i Książkową aby rozwidlić się na dwie części.

Jej pierwsza część odchodzi na północny zachód, przebiega obok Szkoły Podstawowej nr 366 im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 342 im. Jana Marcina Szancera aby zakończyć się na ul. Ordonówny. Kontynuuje następnie swój bieg rozpoczynając się 30 metrów na zachód dalej i biegnie na północ przebiegając obok osiedla segmentów aby zakończyć się na skrzyżowaniu z drugą odnogą ulicy i z ul. Dróżka.

Druga część ulicy z kolei kieruje się na północny zachód, gdzie przechodzi obok Kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu, krzyżuje z ul. Ordonówny jako rondo Osvátha, następnie biegnie na północ, krzyżuje z ul. Pasłęcką i łukiem na zachód dobiega do skrzyżowania z pierwszą odnogą i ul. Dróżka.

W miejscu krzyżowania się obu odnóg powstaje nietypowe skrzyżowanie w kształcie litery X, gdzie trzy z czterech wlotów prowadzą do ulicy Strumykowej. Co więcej, do 17 lutego 2014 roku ulica Dróżka, biegnąca dalej na północ, krzyżując z ul. Grzymalitów i kończąc się na placu Światowida również była częścią ulicy Strumykowej (przedłużeniem jej pierwszej odnogi) i na skrzyżowaniu tym wówczas krzyżowała się z czterech stron ulica Strumykowa.

Za skrzyżowaniem ulica posiada już jeden przebieg i kieruje się on na zachód, przebiega obok pętli autobusowej Nowodwory i kończy się na ul. Światowida.

Podwójny przebieg ulicy sprawia duży problem komunikacyjny dla osób niemieszkających na Nowodworach - zdarzały się przypadki gubiących się tu karetek pogotowia ratunkowego.

Historia[]

Ulica została włączona do Warszawy wraz z terenem Nowodworów i Winnicy w 1951 roku, choć mogła istnieć już znacznie wcześniej i pełnić funkcję traktu łączącego dwa wyżej wymienione tereny. Uzyskała ona swoją dzisiejszą nazwę w 1954 roku, a na mapie miasta z 1958 roku wychodzi z ul. Książkowej, by biegnąc na skos stworzyć skrzyżowanie z ul. Topolową i dotrzeć do miejsca gdzie ulica dziś rozwidla się.

Następnie biegnie ona śladem dzisiejszej zachodniej odnogi, krzyżując z dwoma nienazwanymi ulicami po wschodniej i dwoma po zachodniej stronie. Ulica skręca później na wschód by po około dwustu metrach skierować się na północny wschód i biec przez las śladem dzisiejszej ul. Dróżka aby skrzyżować z ul. Grzymalitów i ostatecznie zakończyć się na placu Fabrycznym (ob. pl. Światowida).

Pod koniec lat 90., gdy w okolicy zaczęło powstawać wiele nowych zabudowań mieszkaniowych, powstało przedłużenie ulicy od Książkowej do Mehoffera. Na przełomie XX i XXI wieku zaczęła powstawać wschodnia odnoga ulicy, która do 2002 roku sięgnęła rejonu dzisiejszego Parku Strumykowa, wtedy też powstał około dwustumetrowy odcinek ulicy przy pętli autobusowej.

W 2000 roku zaczęły przy ulicy funkcjonować szkoła podstawowa i gimnazjum. Do 2006 roku wschodnia odnoga otrzymała dzisiejszy pełny kształt. W 2012 roku asfaltową nawierzchnię otrzymał ostatni fragment ulicy od ul. Ordonówny do dzisiejszej ul. Dróżka (choć pozostałe fragmenty ulicy miały ją już co najmniej w 2002 roku).

Od września 2006 roku do listopada 2009 roku ulica nie była w pełni przejezdna z powodu postawionego w rejonie skrzyżowania dwóch odnóg szlabanu. Został on ustawiony przez spółdzielnię Imperium, która zbudowała fragment ulicy przy budowie osiedla mieszkaniowego i domagała się później od dzielnicy pieniędzy za tę część ulicy. Nie otrzymawszy ich postawiła szlaban, który stał przez trzy lata aż do zapadnięcia wyroku sądu który nakazał jego demontaż.

W 2008 roku na Komisji Statutowej i Porządku Publicznego Rady Dzielnicy Białołęka powstał projekt nadania zachodniej odnodze (tej przy szkołach i dalej po drugiej stronie ul. Ordonówny) nazwy Jana Piotra Norblina, jednak został on wycofany z sesji i skierowany do konsultacji społecznych. Ostatecznie projektu nie przekazano do rady miasta w związku z licznymi protestami, m.in. mieszkańców ulicy, których około pięciuset musiałoby ponieść koszty zmiany nazwy, oraz ośrodka sportu i szkół.

W 2017 wygaszono funkcjonujące pod nr 21 Gimnazjum nr 123 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. W jego miejsce powstała Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II.

Najważniejsze obiekty[]

U zbiegu wschodniej odnogi z ul. Ordonówny, przy rondzie znajduje się pomnik László O'svátha.

Linki zewnętrzne i źródła[]

Advertisement