FANDOM


Smoszewska
Marymont-Potok
Żoliborz
Smoszewska
ul. Smoszewska
Okres powstania: przełom XIX i XX wieku
Długość: 100 m
Zakres numerów: 9
Google MapsOpen Street Map
Smoszewska 1945
Smoszewska 2012

Ulica Smoszewska (dawniej Środkowa) – uliczka osiedlowa klasy drogi wewnętrznej, położona na Marymoncie-Potok w dzielnicy Żoliborz, która biegnie ślepo od ul. Tylżyckiej na południe, nie krzyżując się z żadną inną ulicą.

Smoszewska 7 i 9

Ulica Smoszewska (1977) – róg ul. Kołobrzeskiej, widoczne domy nr 7 i nr 9

Otoczenie ul. Smoszewskiej wchodziło dawniej w skład gruntów folwarku i osady Potok, droga istniała być może już pod koniec XIX wieku jako obsadzony drzewami trakt idący na północ od drogi po północnej stronie folwarku. Na pewno jednak istniała na początku XX wieku, będąc jedną z ulic osady willowej Potok, nosząc miano Środkowa (por. Środkowa). Została włączona w granice miasta w 1916 roku, najpóźniej w 1921 roku otrzymała obecną nazwę – Smoszewska – odwołującą się do miejscowości Smoszewo na Mazowszu.

Ulica była zabudowana w okresie międzywojennym niskimi kamieniczkami oraz drewnianymi domami, rozpoczynała się u zbiegu z ul. Barszczewską, po czym biegła na północ, krzyżując się kolejno z ulicami Kołobrzeską, Skrzelewską i Tylżycką, kończąc się u zbiegu z ul. Ryską i ul. Złotkowskiej, w rejonie planowanej ul. Kupały, która miała stać się ważną arterią przecinającą Marymont. Ulica wchodziła w skład komisariatu XXVI Marymont, w pełni uregulowana była jednak jedynie na odcinku BarszczewskaSkrzelewska. Zabudowa ulicy została częściowo zniszczona podczas II wojny światowej.

Po wojnie otoczenie ulicy pozostało bez zmian, ona sama była wybrukowana, posiadała chodniki oraz zabudowę składającą się głównie z zachowanych domów i kamieniczek – taki stan przetrwał przynajmniej do końca lat 70. XX wieku. Wkrótce potem zlikwidowano niemal całą zabudowę dawnej osady Potok (przy ul. Smoszewskiej zachowały się dwa budynki – nr 7 i nr 9), a w jej miejscu wzniesiono południową część osiedla Marymont Dolny: Marymont-Potok. Budynek nr 7 został z czasem wyburzony, nazwa ul. Smoszewskiej została przeniesiona na jedną z dróg dojazdowych do bloków mieszkalnych osiedla (obok zachowanej kamienicy), zaś śladem dawnej ulicy poprowadzono chodnik. Z dawnej zabudowy nie wyburzono jedynie kamienicy nr 9, która jest obecnie siedzibą administracji osiedla Potok.


GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj