FANDOM


ks. Ignacego Jana Skorupki
Śródmieście Południowe
Śródmieście
Skorupki
ul. Skorupki
Okres powstania: koniec XIX wieku
Długość: 200 m
Zakres numerów: 2-8
Google MapsOpen Street Map

Ulica ks. Ignacego Jana Skorupki (dawniej Sadowa) – ulica położona w Śródmieściu Południowym, biegnąca od ul. Marszałkowskiej do ul. Hożej. Patronem ulicy jest Ignacy Skorupka, ksiądz, kapelan Wojska Polskiego, bohater wojny polsko-bolszewickiej, poległ w bitwie warszawskiej w 1920 roku.

Ulica wytyczona została pod koniec XIX wieku na rozparcelowanych terenach dawnego pałacu Klemensa Bernaux i początkowo nazywała się Sadowa (por. Sadowa), w nawiązaniu do licznych znajdujących się tutaj sadów[1]. Szybko została zabudowana kamienicami. 12 października 1920 roku ulica uzyskała za patrona Ignacego Skorupkę. Podczas II wojny światowej cała zabudowa ulicy została zniszczona. Po wojnie patron znalazł się "na cenzurowanym", w związku z czym 26 marca 1949 roku przywrócono pierwotną nazwę ulicy. Do patrona powrócono dopiero 14 sierpnia 1989 roku.[2]

Ulica jest ślepa, rozpoczyna się bez możliwości wjazdu przy ul. Marszałkowskiej, skąd kieruje się na wschód i skręca o 90 stopni na północ, dochodząc od ulicy Hożej. Nie ma żadnych przecznic.

Wzdłuż ulicy znajdują się następujące obiekty:

PrzypisyEdytuj

  1. Jerzy Kasprzycki. Korzenie miasta. Warszawskie pożegania, t. II, str. 128, Veda, Warszawa, 2004
  2. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, str. 348, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa, 1998

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię