Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Krzyz Skaryszewska

Krzyż w miejscu dawnej rampy wywozowej

Ulica Skaryszewska – ulica o długości 200 m położona na Pradze Południe. Biegnie od skrzyżowania z ulicą Targową na północny-wschód, krzyżując się jedynie z ulicą Lubelską. Biegnie na terenie pętli autobusowej Dworzec Wschodni (Lubelska) i dalej za miejscem w którym parkują autobusy PKS przy torach kolejowych do noclegowni pod adresem Skaryszewska 19. Choć może się wydawać że ulica kończy swój bieg przy dworcu wschodnim to biegnie dalej przez niewyasfaltawoną część ulicy.

Historia[]

Ulica powstała około 1870 roku jako dojazd do nowego wówczas Dworca Terespolskiego, zaś jej nazwa została usankcjonowana około 1878 roku w nawiązaniu do dawnej wsi Skaryszew, która znajdowała się na tych terenach. Przy ulicy mieściła się szkoła powszechna numer 15, a w 1934 powstał Zespół Szkół nr 3, czyli dzisiejszy Zespół Szkół Zawodowych nr 89. 8 czerwca 1944 roku w wyniku akcji Armii Krajowej na rogu Targowej i Skaryszewskiej został zastrzelony komendant obozu przejściowego Eugen Bollongino.

W okresie PRL-u między ul. Skaryszewską i ul. Lubelską funkcjonował od 1959 roku słynny bazar – Ciuchy, dla którego specjalnie w tym miejscu wybudowano plac targowy. Bazar został w 1973 roku przeniesiony stamtąd do Rembertowa, a plac funkcjonuje obecnie jako parking.

Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku wymieniono nawierzchnię oraz chodniki przy ulicy.

Otoczenie[]

Przy ul. Skaryszewskiej znajdują się:

Ciekawostki[]

  • W budynku i kościele przy ul. Skaryszewskiej dzieje się akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego pt. "Pożegnanie z Marią".
  • W piosence z okresu wojennego "Siekiera, motyka" pada nazwa ulicy Skaryszewskiej w odniesieniu do budynku numer 8, gdzie za czasów okupacji znajdował się obóz przejściowy, tzw. Dulag.
  • Co roku na terenie dawnych "Ciuchów" oraz w innych lokalizacjach przy ulicy organizowany jest festyn "Święto Skaryszewskiej".

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement