Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Skalnicowa - ulica położona w dzielnicy Wawer i prowadząca przez obszary MSI Nadwiśle, Zerzeń (między tymi dwoma stanowi granicę) i Radość.

Przebieg[]

Ulica w dzisiejszym kształcie wychodzi na zachodzie z Wału Miedzeszyńskiego, biegnąc na wschód krzyżuje z ul. Heliotropów, Kuligowską, następnie kieruje się na północny wschód, krzyżuje z al. Nadziei, krzyżuje na rondzie z Traktem Lubelskim, kontynuuje bieg łukiem na południowy wschód, krzyżuje z ul. Południową, Ruty, przebiega nad Kanałem Zagoździańskim i kończy się rondem z ul. Zasadową i ul. Panny Wodnej.

Historia[]

Ulica istniała już przed dołączeniem tej części Wawra do Warszawy - widoczna jest choćby na mapie z 1914 roku - i nosiła nazwę Wólczyńska, jej nazwa wynikała z faktu, że prowadziła ona do folwarku Wólka Zerzeńska. Początkowo wychodziła ona prosto z ul. Horynieckiej (ob. Wał Miedzeszyński) i biegła na wschód by zakończyć się na folwarku. Po powojennej zabudowie okolicy przebieg ulicy nieco zmienił się i wówczas wychodziła ona z ulicy Horynieckiej, kierowała się na wschód, krzyżowała z ulicą bez nazwy (ob. Panoramy), następnie z Kuligowską i Nadwiślańską (ob. Heliotropów) i kontynuowała swój bieg na wschód, następnie kierowała się na północny wschód i krzyżowała z ul. Polną (ob. Cyklamenów), a następnie kończyła bieg na ulicy Wawelskiej (ob. Trakt Lubelski). W chwili włączenia terenów do Pragi Południe miała ona 800 metrów długości i w 1960 roku przemianowano ją na Skalnicową zgodnie z obowiązującym w rejonie kluczem "kwiatowym" w związku z dublowaniem ul. Wólczyńskiej na Bielanach.

Przez lata przebieg ulicy ani jej okolica nie zmieniały się - ulicę na zachodnim odcinku otaczały domy jednorodzinne, a na środkowym ogródki działkowe. W późniejszych latach przy ulicy powstało Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Platon. W 2008 roku przeprowadzono przebudowę ulicy - położono nowy asfalt, utworzono chodnik i ścieżkę rowerową, a także zmieniono wschodnią część ulicy - część ulicy kierującą się na północny wschód przeniesiono nieco na północ i tu ulica się wówczas kończyła (zrobiono to, aby móc później zbudować następny etap ulicy), a dawną część ul. Skalnicowej prowadzącą do Traktu Lubelskiego przyporządkowano do ul. Cyklamenów, tworząc jednocześnie na nowym końcu ul. Skalnicowej tymczasową przeplotkę łączącą ją z tą ulicą. We wrześniu 2011 roku podpisano umowę na zbudowanie w miejscu budynku pięciogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton, który otwarto 22 maja 2014 roku.

W kwietniu 2013 roku rozpoczęto budowę nowego dwukilometrowego odcinka ulicy, łączącego dotychczasowy, utworzony w 2008 roku wschodni koniec ul. Skalnicowej oraz zachodni koniec ul. Panny Wodnej przy ul. Zasadowej. W prasie na nowy odcinek ulicy używano zarówno określeń Skalnicowa, jak i Panny Wodnej. Budowa nowego odcinka miała posłużyć do utworzenia ciągu komunikacyjnego wschód–zachód, łącząc Wał Miedzeszyński z ul. Patriotów i umożliwiając duży rozwój terenów porolniczych, do tej pory niezagospodarowanych, położonych na wschód od Traktu Lubelskiego. Ulica była budowana etapami, rozpisano na nie kilka przetargów; w trakcie budowy ulicy zamykana była ul. Panny Wodnej, w związku z czym objazdem kursowały linie autobusowe 161, 213 oraz N22 i kursowała linia zastępcza Z61, a przy budowie ronda z Traktem Lubelskim zmienioną trasą jechały linie 142, 219 i 702.

W ramach budowy, którą ukończono we wrześniu 2014 roku, powstała ulica o szerokości siedmiu metrów z chodnikiem z kostki i ścieżką rowerową, siedmioma zatokami autobusowymi, przepustem w Kanale Zagoździańskim, oświetleniem i trzema skrzyżowaniami (z ul. Południową oraz dwa z planowanymi ulicami) oraz rondem z Traktem Lubelskim. 3 listopada 2014 roku po wybudowaniu infrastruktury przystankowej po ulicy po raz pierwszy ruszył autobus - skierowana na nową trasę linia 219. 15 stycznia 2015 roku ustawą IV/65/2015 nowemu odcinkowi ulicy nadano nazwę Skalnicowa (Urząd Dzielnicy preferował nazwę Panny Wodnej, jednak ta została odrzucona przez BGiK ponieważ domy o początkowej numeracji zaczynałyby się w środku ulicy; wcześniej padła też propozycja nazwy Ku Radości) i tym sposobem ulica o tej nazwie wydłużyła się z wcześniejszych 800 metrów do 2 800 metrów.

Nazwa[]

Nazwa ulicy pochodzi od skalnicy, rodzaju rośliny występującej na półkuli północnej i rosnącej głównie w zbiorowiskach trawiastych w górach oraz na skalistych zboczach.

Otoczenie[]

Do ulicy przypisane są jedynie trzy domy jednorodzinne o numer 3, 5 i 7 oraz hotel pod adresem Skalnicowa 21. Przy ulicy znajdują się przystanki autobusowe zespołów Ruty, Wojtyszki, Zasadowa i Ośrodek Szkoleniowy.

Advertisement