Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy we Włochach. Zobacz też: Ulica Sasanki w Wesołej i Zespół przystankowy Sasanki.

Ulica Sasanki – ulica położona w obszarze MSI Okęcie, w dzielnicy Włochy, biegnie od wiaduktu linii kolei radomskiej do ulicy Żwirki i Wigury. Nazwa ulicy pochodzi od sasanki – byliny z rodziny jaskrowatych.

Sasanki

Ulica Sasanki (07.2009)

Pierwsza droga idąca śladem współczesnej ulicy Sasanki mogła istnieć już w XVIII wieku i łączyć wsie Zbarż i Szopy Polskie. Współczesny układ (wraz z ulicami Marynarską i Lotników) powstał zapewne w latach 80. XIX wieku, byłaby to drogą forteczna biegnąca od Fortu Służewiec do drogi na Gorzkiewki, przy której znajdował się Fort Zbarż. Zbieg współczesnych ulic Iłżeckiej, Wirażowej i Sasanki wyznaczał centrum wsi Zbarż. W okresie międzywojennym planowano znaczną rozbudowę drogi, która miała połączyć miejscowości Służew, Zbarż, Raków i Włochy.

Nieliczna zabudowa ulicy dobrze przetrwała II wojnę światową, w 1951 roku została włączona w granice Warszawy, w latach 50. XX wieku dociągnięto ją do ul. Żwirki i Wigury. Kursowały nią wówczas autobusy linii 111-bis, a potem 111 i 136. Ulica została znacznie rozbudowana w latach 70. XX wieku, jednak obok dawnej ulicy – dawna droga oraz zabudowania pozostały po stronie północnej. Taki układ dotrwał do 2009 roku, kiedy to w związku z budową węzła z Trasą N-S relikty dawnej zabudowy zostały zrównane z ziemią, a dawna uliczka została splantowana, zlikwidowano wtedy też zjazd na Iłżecką (połączenie z Wirażową zniknęło wcześniej, po wybudowaniu wiaduktu, a dla uniemożliwienia "dzikiego" zjazdu z Sasanki na Wirażową posadowiono nawet betonowe słupki). Węzeł z Trasą N-S wybudowano w 2013 roku, jednocześnie przebudowano wiadukty w ciągu wschód-zachód. W latach 2012-2014 w sąsiedztwie ulicy miał zaś powstać kompleks biurowy Lincoln Park (budowa wciąż nie rozpoczęła się).

Ulica rozpoczyna swój bieg na wiadukcie ponad torami linii kolei radomskiej jako przedłużenie ulicy Marynarskiej, następnie kieruje się na zachód mijając węzeł z Trasą N-S (S79) oraz niedochodzące do ulicy ulice Iłżecką oraz Wirażową. Kończy się na skrzyżowaniu ze Żwirki i Wigury oraz Hynka, która jest też jej przedłużeniem na zachód.

Współcześnie otoczenie ulicy Sasanki obejmują jedynie ogródki działkowe, do 2010 roku przetrwało jednak kilka domów dawnej wsi Zbarż, w tym wyburzony jako ostatni dom nr 6. Ponadto na rogu z Wirażową zachowała się kapliczka – obecnie jest ona zdewastowana.

Galeria[]

Advertisement