Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Rybałtów.

Ulica Rybałtów – ulica na Kabatach i w Lesie Kabackim, składająca się z dwóch odcinków: północnego, łączącego ulice Wilczy Dół i Wąwozową, oraz południowego, łączącego ulice Kretonową i Prawdziwka.

Historia[]

Ulica została nazwana w 1960 roku. Przed wybudowaniem osiedli Ursynów i Natolin była drogą odchodzącą od ul. Tarniny i biegnącą w kierunku Moczydła i przez Las Kabacki. W 1961 roku krzyżowała się kolejno (z północy na południe) z drogą biegnącą do Nowoursynowskiej przed fortem Służew, ul. Wyrębowskiego, ul. Stokłosy i drogą wiodącą do Imielina, drogą do Nowoursynowskiej na wysokości Pałacu Ursynów, ul. Dereniową, ul. Cynamonową, ul. Nugat, ul. Migdałową, ul. Moczydłowską, drogą do Natolina (dziś określaną jako Aleja Kasztanowa), ul. Sukienną, ul. Wełnianą, ul. Batystową i ul. Kretonową[1]. W latach 70. i 80. Rybałtów została okrojona do południowego odcinka, a część jej przecznic zmieniła przebieg lub przestała istnieć.

Droga w miejscu ulicy Rybałtów w jej przebiegu sprzed budowy blokowisk istniała już w XIX wieku; te fragmenty, które istnieją do dziś, widać na niemieckiej Mapie Rosji Zachodniej (Karte des Westlichen Russlands) z 1911 roku[2]. Zaczynała się ona wówczas we wsi Służew skrzyżowaniem z dzisiejszymi ulicami Nowoursynowską i Fosa, omijała łukiem teren fortu Służew i biegła na południe do Moczydła, a dalej przez las w stronę Karolinowa i Kierszku. Wzdłuż drogi na północ od folwarku Moczydło mieściła się wówczas ujeżdżalnia. Jeszcze wcześniej droga pojawia się na rosyjskiej mapie okolic Warszawy (Карта Окрестностей Варшавы) z 1836 roku[3], nie pokazuje ona jednak w sposób jednoznaczny tych fragmentów, które istnieją do dziś – przebieg leśny znajduje się poza obrębem mapy, zaś odcinek kabacki jest zaznaczony niewyraźnie i nie łączy się z resztą traktu. Na tej mapie widać przebieg drogi sprzed budowy fortu Służew, kiedy biegła ona prosto, a nie łukiem, do skrzyżowania dzisiejszych ulic Nowoursynowskiej i Fosa w ówczesnej wsi Służew.

Przebieg[]

Rybałtów i Nowoczesna (tablica)

Tablica Miejskiego Systemu Informacji na skrzyżowaniu z ul. Nowoczesną

Północny fragment ulicy ma charakter drogi osiedlowej, biegnie pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Ma 400 metrów długości, asfaltową nawierzchnię i przecina ulice Ekologiczną i Nowoczesną oraz jedną nienazwaną ulicę (pomiędzy budynkami nr 12 i 14). Południowy odcinek to nieutwardzona droga leśna, oddzielona od pozostałej części ulicy stacją techniczno-postojową metra.

Nazwa ulicy[]

Nazwa ulicy pochodzi od Rybałtów – artystów sztuki plebejskiej (miejskiej), najczęściej wędrownych śpiewaków, sztukmistrzów, muzykantów i aktorów. W momencie nadania nazwy ulica rozpoczynała się w okolicach Potoku Służewieckiego, gdzie większość nazw ulic miała związek z muzyką, np. Wiolinowa, Okaryny, Sonaty, Batuty czy Nutki[4].

Otoczenie[]

Obiekty użyteczności publicznej przy ul. Rybałtów:

Komunikacja[]

Ulicą nie kursują linie komunikacji miejskiej. Dojazd na nią możliwy jest autobusem do przystanku Rybałtów.

Przypisy

  1. Plan Warszawy z 1961 r., PPWK, wyd. 3. Dostępny w serwisie Trasbus. Dostęp 1 maja 2015 r.
  2. Karte des Westlichen Russlands, arkusz Warszawa-Süd, Königlich Preußische Landesaufnahme, 1911. Dostępny w archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Dostęp 10 maja 2015 r.
  3. Карта Окрестностей Варшавы (arkusz 3), Warszawa 1860, dostępna w zbiorach Archiwum Map WIG. Dostęp 10 maja 2015 r.
  4. Plan Warszawy PPWK, wyd. 3 z 1961 r., dostępny w serwisie Trasbus.com. Dostęp 6 maja 2015 r.
Advertisement