Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Michała Rosnowskiego (roboczo Nowokabacka) – ulica na Ursynowie i w Wilanowie schodząca w dół Skarpy Wiślanej.

Historia[]

W_tym_miejscu_do_2017_powstanie_ul._Rosnowskiego_w_Warszawie

W tym miejscu do 2017 powstanie ul. Rosnowskiego w Warszawie

Miejsce, gdzie obecnie znajduje się skrzyżowanie Rosnowskiego z Relaksową (11.2016)

Plany budowy Rosnowskiego sięgają lat lat 70. XX wieku[1], droga miała połączyć Ursynów z Wilanowem. Kierowcy przez lata korzystali z wąskiego skrótu, który prowadził przez ulice Gąsek i Podgrzybków.

Prace rozpoczęły się jednak dopiero w 2016. Równolegle powstawała ul. Korbońskiego (roboczo zwana Nowokabacką). W 2017 trwały prace wykończeniowe, ale termin otwarcia ulicy przedłużał się. Planowany na wakacje, przełożony został na grudzień 2017. Wówczas ulica została otwarta, jednakże zakaz wjazdu na nią miały pojazdy ciężarowe i autobusy[2].

W 2018 ulica została zamknięta na kilka tygodni, w związku z zamknięciem skrzyżowania Wąwozowej z Relaksową. Przez ten czas jedyna droga z Kabat do Powsina prowadziła przez ul. Podgrzybków. W związku z zamknięciem Relaksowej, dojazd do ul. Wąwozowej był możliwy jedynie przez osiedlowe ulice Dembego i Zaruby.

Przebieg[]

Rozpoczyna się skrzyżowaniem z ul. Relaksową. Dalej biegnie na wschód, bezkolizyjnie przecina ul. Gąsek i kończy się jako przedłużenie ul. Korbońskiego.

Wzdłuż niej znajduje się ścieżka rowerowa oraz zatoczki dla autobusów.

Przed budową ulica (krótki odcinek od Relaksowej do Gąsek, gdzie faktycznie drogą nie odbywał się ruch) była otoczona roślinnością, ale przed zmianami wykarczowana. Fragment ul. Gąsek od pętli autobusowej Stare Kabaty za ul. Rosnowskiego został wyłączony dla ruchu samochodowego, oprócz dojazdu do posesji oraz do placu budowy, dnia 19 kwietnia 2016[3], co było spowodowane budową wiaduktu nad którym przechodzi Rosnowskiego.

Patron[]

Patronem ulicy jest Michał Rosnowski, lekarz internista, docent, podpułkownik służby zdrowia Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Realizacja[]

Za zrealizowanie inwestycji odpowiadała dzielnica Ursynów, natomiast otwarcie płynnie przechodzącej ul. Korbońskiego leżało w gestii Wilanowa. Plany budowy ulicy spotykały się w większości z entuzjazmem mieszkańców tej drugiej dzielnicy oraz podwarszawskich miejscowości, jednakże niektórzy lokatorzy Ursynowa optowali za przedłużeniem ul. Ciszewskiego zamiast „tworzeniem kanału tranzytowego dla ciężarówek z Konstancina-Jeziornej na Kabaty[4][5].

Razem z budową ul. Rosnowskiego nastąpiło poszerzenie ulicy Relaksowej (do dwóch pasów w każdym kierunku), Rosoła (na takich samych zasadach), a także przebudowa skrzyżowania tych dróg z Wąwozową.

Komunikacja miejska[6][]

W czerwcu 2017 roku Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił wstępny plan zmian komunikacyjny w tym rejonie. Zaproponowano skierowanie na Kabaty linii 710, 724 i 742 (dotychczas jadące od granic Warszawy na wprost do al. Wilanowskiej). W listopadzie pojawiły się także informacje o uruchomieniu nowej linii autobusowej, wiodącej z Osiedla Kabaty do Wilanowa (późniejsza propozycja: Osiedle KabatyWilanówMetro Wilanowska).

W listopadzie 2017 roku rozpoczęła się także budowa zatok autobusowych w zespole Osiedle Kabaty, powstały w al. Komisji Edukacji Narodowej, których budowa została zakończona na przełomie 2017/2018.

24 września 2018 ulicą Rosnowskiego zostały skierowane linie 339, 710, 724 i 742. Miało to miejsce jeszcze przed ukończeniem przebudowy skrzyżowania Relaksowej z Wąwozową i uruchomieniem sygnalizacji świetlnej tamże. Powstał wówczas przystanek Rosnowskiego.

Przypisy

  1. Wilanów już buduje Nowokabacką. Kabaty bliżej zapchania?. haloursynow.pl, 27 marca 2015, dostęp: 16 marca 2016
  2. pojazdy o masie do 3,5 tony
  3. Komunikat dzielnicy Wilanów na Facebooku, 15 kwietnia 2016, dostęp: 17 kwietnia 2016
  4. NIE dla Nowokabackiej, TAK dla Ciszewskiego-bis. petycjeonline.com, dostęp: 16 kwietnia 2016
  5. Piekło na Kabatach. Ursynów TV, dostęp: 16 kwietnia 2016
  6. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22025006,komunikacja-w-warszawie-droga-z-ursynowa-na-wilanow-juz-pod.html

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement