FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy na Mokotowie. Zobacz też: Ulica Rejtana w Wesołej.
Tadeusza Rejtana
Stary Mokotów
Mokotów
Rejtana
ul. Rejtana
Okres powstania: lata 30. XX wieku
Długość: 250 m
Zakres numerów: 2-17
Google MapsOpen Street Map

Ulica Tadeusza Rejtana - ulica położona na Starym Mokotowie pomiędzy Puławską a Starościńską, zorientowana w kierunku wschód-zachód. Jej jedyną przecznicą jest ul. Sandomierska.

Ulica została nazwana na cześć Tadeusza Rejtana, posła ziemi nowogródzkiej na Sejm rozbiorowy, znanego z próby zagrodzenia posłom wyjścia z sali obrad. W okresie okupacji (od 30 lipca 1943 do 17 stycznia 1945) ulica nosiła nazwę Gaertnerstrasse (Ogrodników).

Na całym odcinku ul. Rejtana obowiązuje ruch jednokierunkowy. Na odcinku między Puławską a Sandomierską ruch samochodowy odbywa się w kierunku zachodnim (w stronę ul. Sandomierskiej), a na pozostałym fragmencie w kierunku przeciwnym. Ulicą Rejtana nie kursuje komunikacja miejska.

W budynku przy Rejtana 6 mieści się Hotel Reytan. Z kolei budynki przy Rejtana 15 i Rejtana 17 wchodzą w skład osiedla Starościńska, w tym pierwszym budynku mieści się ambasada Republiki Indii oraz ambasada Mongolii.

Obiekty o wartości historycznejEdytuj

  • kamienice przy Rejtana 2a, 14 i 14a – rok budowy około 1935; styl – modernizm; materiał – cegła, zaprawa; funkcja mieszkalna
  • kamienica przy Rejtana 3 – rok budowy około 1935; styl – neoklasycyzm; materiał – cegła, zaprawa; funkcja mieszkalna
  • kamienica przy Rejtana 4 – rok budowy ok. 1930; styl – modernizm; materiał – cegła, zaprawa; funkcja mieszkalna
  • kamienica przy Rejtana 14 - styl - modernizm; materiał - cegła, zaprawa; funkcja mieszkalna
  • kamienica przy Rejtana 14a

CiekawostkiEdytuj