Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Stacja kolejki waskotorowej Wilanow

Dworzec dawnej kolejki wilanowskiej w Wilanowie

Ulica Przyczółkowa (dawniej 17 Stycznia) – ulica w Wilanowie, która wraz z ul. Wiertniczą stanowi oś komunikacyjną dzielnicy (droga wojewódzka nr 724).

Historia[]

Geneza powstania[]

Pierwotnie była drogą biegnącą z Warszawy na południe do wsi Powsin i dalej. Od 1895 wzdłuż niej kursowała wilanowska kolejka dojazdowa, która w 1936 została częścią kolejki grójeckiej – znajdowały się przy niej kolejki o nazwach Wilanów, Powsinek i Powsin[1].

Po II wojnie światowej nosiła nazwę „17 Stycznia” (tak jak ulica we Włochach). Swoją obecną nazwę nosi od przyłączenia do Warszawy od 1954. W 1971 zlikwidowano stację kolej grójecką. W latach siedemdziesiątych ulicę przebudowaną i poszerzono.

XX wiek[]

Na początku czerwca 2017 zachodnia jezdnia otrzymała nowy, tzw. cichy asfalt (zmniejszający hałas na drodze) na prawie 2-kilometrowym odcinku od ul. Drewny do ul. Marcepanowej[2]. W drugiej połowie miesiąca wyremontowano także zachodnią jezdnię[3].

Charakterystyka ulicy[]

Powsin Kosciol 1

Kościół św. Elżbiety w Powsinie

Przyczolkowa 27A

Centrum Społeczno-Kulturalne przy Przyczółkowej 27A

Przecinane ulice[]

Rozpoczyna bieg na skrzyżowaniu z ul. Drewny, biegnie na północ początkowo krzyżując się z Waflową, Ulubioną, Andrutową, Ptysiową, Przekorną, Zapłocie, Rosochata, Gronową.

Dalej zakręca na zachód, gdzie stanowi przedłużenie ul. Drewny przecinając kolejno Pałacową, Marcepanową, Karuzelę, Europejską, Branickiego, Vogla, Klimczaka, al. Wilanowską i Cendrowskiego kończąc się przy ul. Wiertniczej w pobliżu pętli autobusowej Wilanów.

Otoczenie[]

Jej otoczenie stanowią m.in. cmentarz przy parafii św. Elżbiety, Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie, skwer Pieniaka, Szkoła Podstawowa nr 104 im. Macieja Rataja, Jezioro Powsinkowskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III, Królewski Ogród Światła oraz Cmentarz Wilanowski.

Wzdłuż ulicy na całej długości biegnie ścieżka rowerowa – na odcinku przez Powsin po wschodniej stronie jezdni, zaś na odcinku Drewnyal. Wilanowska po zachodniej stronie, stanowiąc część rowerowego Szlaku Wisły.

Autobusy[]

Ulicą kursują autobusy i znajdują się zespoły przystankowe Przekorna, Rosochata, Czekoladowa, Pałacowa, Powsinek, Vogla i Wilanów.

Galeria[]

Przypisy

  1. Bogdan Pokropiński, "Kolej wilanowska", WKiŁ 2001
  2. Przyczółkowa po remoncie. Zdm.waw.pl, dostęp: 12 czerwca 2017
  3. Długi weekend na drogach. Remont dwóch ulic. Zdm.waw.pl, dostęp: 14 czerwca 2017
Advertisement