Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Przasnyska.

Przasnyska (5)

Ulica Przasnyska
(rejon ul. Słodowieckiej)

Przasnyska 2

Ulica Przasnyska (rejon ul. Rydygiera)

Ulica Przasnyska – ulica na Woli i Żoliborzu, która składa się z dwóch fragmentów. Nie ma pomiędzy nimi ciągłości przejazdu, jednak ulica w teorii stanowi całość. Jest drogą lokalną, gminną, ma jedną jezdnię po jednym pasie ruchu dla każdego z kierunków. Nazwa ulicy pochodzi od Przasnysza – 17-tysięcznego miasta w województwie mazowieckim.

Historia[]

Ulica wywodzi się od drogi, która dawniej biegła przez środek tzw. Powązkowskich Letnich Baraków[1], biegła na wprost od skrzyżowania ze współczesną ulicą Słodowiecką w kierunku wsi Buraków. W granicach miasta znalazła się w 1916 roku, wówczas biegła od Słodowieckiej do Elbląskiej, a przejazd przez tory był możliwy. Dokładna data nadania nazwy jest nieustalona. Około 1928 w północnej części ulicy powstała Kolonia Kościuszkowska. W 1939 roku ulica biegła od Słodowieckiej, jednak przejazd przez tory już nie istniał, dalej krzyżowała się z Duchnicką, planowanym przedłużeniem ul. Zajączka, Krasińskiego, Suwalską, Lubraniecką i Konińską. Dalej planowano przedłużenie ulicy do skrzyżowania z Włościańską, Elbląską i Libawską ze skrzyżowaniem po drodze z ul. Solecką[2]. Wcześniej odbiegała od niej również ul. Rokicińska. Po wojnie przedłużono ją inną trasą do Elbląskiej, zlikwidowano ruiny Kolonii Kościuszkowskiej, północną część zabudowano osiedlem mieszkaniowym Zatrasie według projektu Jacka Nowickiego, a południową terenami przemysłowymi Żoliborza Przemysłowego, który obecnie przekształca się powoli w dzielnicę mieszkaniową Zielony Żoliborz.

Współczesność[]

Obecnie wolski odcinek ulicy rozpoczyna się skrzyżowaniem ze Słodowiecką, a kończy się ślepo w pobliżu torów linii kolejowej nr 20. Nie krzyżuje się w swoim biegu z żadnymi innymi ulicami. W teorii droga ta stanowi fragment ulicy Przasnyskiej, jednak wszystkie położone przy niej posesje mają adres pobliskiej ulicy Powązkowskiej. Na Żoliborzu Przasnyska rozpoczyna się skrzyżowaniem z Duchnicką, po czym krzyżuje się z Rydygiera oraz Krasińskiego i kończy się rondem na skrzyżowaniu z Elbląską. Przedłużeniem ulicy Przasnyskiej na zachód jest ulica Saperska.

Obiekty[]

Obiekty użyteczności publicznej oraz wartościowe historycznie położone przy ul. Przasnyskiej:

Komunikacja Miejska[]

W ciągu ulicy leży zespół przystankowy Rydygiera. Przy skrzyżowaniu Przasnyskiej z Krasińskiego leży zespół Przasnyska. Do 2 czerwca 2008 roku ulicą kursowała linia autobusowa 122, którą skierowano na trasę objazdową w związku z przebudową ul. Powązkowskiej, jednak po jej zakończeniu nie wróciła ona już na swoją trasę. Autobusy powróciły na ulicę 1 września 2015 roku pod postacią linii 221.

Galeria[]

Przypisy[]

  1. Plan Miasta Warszawy i okolic, 1856 rok, wydany przez rosyjski Sztab Generalny, reprodukcja: Oficyna wydawnicza "Sztych"
  2. Warszawa przedwojenna. Plan miasta z 1939 r., red. P. Kamiński. Wyd. 2 popr. Warszawa: ΠTR Kartografia 2004. ISBN 83-86240-84-X
Advertisement