FANDOM


Porcelanowa
Raków
Włochy
Porcelanowa (1)
ul. Porcelanowa
Okres powstania: lata 30. XX wieku
Długość: 250 m
Zakres numerów: 5-19
Google MapsOpen Street Map

Ulica Porcelanowa – ulica położona na obszarze Rakowa w dzielnicy Włochy, która biegnie od ulicy Łopuszańskiej na północ i kończy się ślepo nie krzyżując się z żadną inną ulicą.

Ulica oraz jej zabudowa powstały zapewne w latach 30. XX wieku w wyniku rozparcelowania dawnej działki rolniczej odchodzącej na północ od szosy między Rakowem a Solipsami, na działce powstały cztery domostwa. Zabudowa nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. W 1951 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy, a w 1954 roku uzyskała swoją nazwę. Otoczenie zostało wkrótce ściśle zabudowane zakładami przemysłowymi oraz magazynami, zabudowa ulicy jednak przetrwała, powstały nawet nowe domy na północnym skraju ulicy. Peryferyjne położenie oraz trudne sąsiedztwo doprowadziły zapewne do tego, że mieszkańcy zaczęli opuszczać ulicę, a nieremontowana zabudowa legła w gruzach. Dzisiaj ulica istnieje w szczątkowej formie, jest niemal niezamieszkana i trudna do odszukania w terenie.

Nazwa ulicy Porcelanowej, podobnie jak ul. Fajansowej oraz Glinianek Fajansowych, może sugerować, że niegdyś w Rakowie znajdowała się fabryka porcelany (fajansu).

Zachowana zabudowa ulicy to przede wszystkim zrujnowane dawne, często przedwojenne domy i zabudowania gospodarskie, nie licząc budynku nr 5, który zaadaptowano przez sąsiedni zakład, natomiast dawne domy nr 9/11 oraz nr 17 rozpadły się na początku XXI wieku. Jedynym zamieszkanym domem jest budynek nr 19, który jednak także znajduje się w fatalnym stanie technicznym.

GaleriaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię