Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Popularna – jedna z głównych ulic Starych Włoch, długa na prawie 1,5 kilometra. Łączy okolice torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej na wysokości ronda Dudajewa z ulicą Chrobrego przy stacji PKP Warszawa Włochy.

Ulica rozpoczyna się u zbiegu z ul. Bolesława Chrobrego, po czym biegnie na wschód, krzyżując się kolejno z ulicami: Milanowską, Składową, Wilczycką, Stawy, Konewki, Techników, Sobótki, Dziupli, Mikołajską, Krańcową, Naukową, Czereśniową, Wiktoryn, Alejami Jerozolimskimi (tworząc rondo Dudajewa), Jutrzenki (tworząc niewielkie rondo) i Pryzmaty, po czym kończy się ślepo w pobliżu wykopu WKD. Ulica stanowi jednocześnie jeden z wyjątków w warszawskiej numeracji, która w tym przypadku biegnie w kierunku Wisły, a nie jak zazwyczaj, od niej.

Ulica powstała w 1928 roku, kiedy ówczesną osadę fabryczną Włochy, posiadłość rodziny Koelichenów, rozparcelowano i urządzono na miasto-ogród według koncepcji Stefana Starzyńskiego. Ulica nosiła wtedy imię Tadeusza Kościuszki, a wzdłuż niej od 1934 roku biegła odnoga kolejki EKD Warszawa-Pruszków. Wraz z przyłączeniem Włoch do Warszawy w 1951 roku, ulica otrzymała obecną nazwę. W 1994 roku na skrzyżowaniu ul. Popularnej i Alei Jerozolimskich otwarto pierwszą w Polsce halę Macro Cash and Carry wraz z przyległą infrastrukturą. Inwestycja ta wpłynęła na całkowitą przebudowę ul. Popularnej na odcinku od Alei Jerozolimskich do ul. Naukowej. Ulica otrzymała dwie przegrodzone jezdnie, każda z dwoma (częściowo trzema) pasami ruchu. W 2007 roku gruntownie przebudowano skrzyżowanie Popularnej z Alejami Jerozolimskimi, budując rondo, nad którym przeprowadzono dwie estakady.

W połowie 2013 roku oficjalnie zaproponowano do realizacji trasę tramwajową przez ul. Popularną od planowanej linii przez Dźwigową i Globusową w kierunku ul. Równoległej i Okęcia – celowość budowy będzie badana przez specjalistów.

Najważniejsze obiekty[]

Popularna (nr 60, przebudowa)

Kamienica (nr 60)

  • Popularna 12 – Urząd Pocztowy Warszawa 97
  • Popularna 26 – budynek z tablicą upamiętniająca strażaków z OSP Włochy biorących udział w kampanii wrześniowej, dawna siedziba Państwowej Straży Pożarnej.
  • Popularna 46 – Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Saletyńskiej
  • Popularna 71/75 – Centrum handlowe (między innymi supermarket budowlany Castorama i sklep meblowy Black Red White).
  • Aleje Jerozolimskie / Popularna - Hala Macro Cash and Carry wraz z przyległymi budynkami biurowymi.

Ciekawostki[]

  • Przy skrzyżowaniu ul. Popularnej i Jutrzenki znajduje się zabytkowy, drewniany krzyż.
    Krzyz

    Zabytkowy krzyż przy skrzyżowaniu ul. Popularnej i Jutrzenki

  • ul. Popularna pierwotnie była częściowo brukowana kamieniami polnymi (tzw. kocie łby), a częściowo była traktem ziemnym (od ul. Krańcowej do Alej Jerozolimskich). Nawierzchnia asfaltowa była kładziona partiami i przez długi czas kamienie polne były widoczne przy skrzyżowaniu z ul. Techników. W latach siedemdziesiątych asfalt został położony na całej długości ulicy.
  • Od skrzyżowania z ul. Sobótki do ul. Milanowskiej budynki oraz chodnik po stronie południowej są odsunięte od jezdni. Ta wolna przestrzeń to pozostałość po torach WKD które biegły wzdłuż ul. Popularnej do skrzyżowania z ul. Chrobrego.
    Popularna konewki

    ul. Popularna przy skrzyżowaniu z ul. Konewki

  • Na odcinku pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ul. Naukową w okresie stanu wojennego (19811982) znajdował się tymczasowy punkt kontrolny ze szlabanami. Do początku lat dziewięćdziesiątych widoczne były pozostałości tego punktu kontrolnego pod postacią wsporników szlabanów oraz dużo silniejszego światła emitowanego przez trzy najbliższe latarnie miejskie.
  • Po północnej stronie ulicy, niedaleko ul. Naukowej znajdował się dawniej okresowy zbiornik wodny służący za miejsce wywożenia śniegu. Wypełniał się wodą wczesną wiosną i wysychał latem. Teren porośnięty był roślinnością o charakterze wodnym. Został on zrekultywowany w związku z budową centrum handlowego.
  • Wzdłuż ulicy Popularnej poprowadzono ścieżkę rowerową.
Advertisement