Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Pileckiego.

Ulica rtm. Witolda Pileckiego (dawniej Pawła Findera, roboczo Kwiczołów-bis[1]) – ulica położona na Ursynowie, która biegnie od ul. Puławskiej do ul. Kazury.

Historia[]

Ulica Pileckiego (tablica MSI)

Tablica MSI z biografią patrona

Ulica została wytyczona w latach 70. XX wieku śladem dawnej ul. Kwiczołów i w związku z tym uzyskała roboczą nazwę Kwiczołów-bis, stając się jednym z ważnych dojazdów do rozbudowującego się osiedla Ursynów-Natolin.

3 marca 1975 ulicy nadano imię Pawła Findera, wtedy po sąsiedzku rozpoczęto budowę Centrum Onkologii (która ciągnęła się do 1995). Na planie z 1978 ulica biegnie zaś od ul. Puławskiej do ul. Płaskowickiej, choć projekty przewidywały, że miała obiegać całe osiedle od zachodu i południa.

Połączyłaby się wówczas z ul. Moczydłowską i al. Komisji Edukacji Narodowej, by ostatecznie zakończyć się na dociągniętej ul. Rosoła. Ostatecznie tej części nigdy nie zrealizowano, zaś otoczenie zabudowano zarówno wysokimi blokami, jak i niską zabudową szeregową, jednakże większość budynków przypisano adresowo do sąsiednich ulic.

W wyniku dekomunizacji ulic usunięto starego patrona, Pawła Findera, chemika i działacza komunistycznego PPR, i 20 października 1995 ulicy nadano nazwę rotmistrza Witolda Pileckiego[2].

W 2007 przy ul. Pileckiego oddano do użytku Arenę Ursynów, ponadto w sąsiedztwie ulicy powstały liczne obiekty opieki zdrowotnej – na początku XXI wieku do Narodowego Instytutu Onkologii dołączył Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Hospicjum Onkologiczne, zaś w 2021 roku w rejonie ul. Indiry Gandhi powstał Szpital Południowy.

W rejonie ul. Płaskowickiej znajdą się zaś tereny zieleni urządzonej oraz wyloty tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.

Remont ulicy w 2015 roku[]

Pileckiego (remont, 2015)

Remont ulicy, rejon skrzyżowania z ul. Ciszewskiego i ul. Roentgena

W 2015 ulica została przebudowana na odcinku od ul. Płaskowickiej do ul. Roentgena – przetarg rozpisano w czerwcu, a prace rozpoczęły się dnia 7 lipca[3].

W ramach prac powstała druga jezdnia wraz z zatokami przystankowymi, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem, oznakowaniem, dodatkowymi pasami do skrętów przy skrzyżowaniach i sygnalizacją świetlną.

Od 14 do 18 sierpnia były prowadzone prace w obrębie skrzyżowania z ul. Ciszewskiego i ul. Roentgena, na ten czas było one wyłączone z użytkowania[4].

Prace przy remoncie ul. Pileckiego zakończyły się 22 października 2015, rozbudowa kosztowała dzielnicę Ursynów około 13 milionów złotych[5].

Galeria[]

Otoczenie[]

Skrzyżowanie Pileckiego i Gandhi

Ulica Pileckiego (rejon ul. I. Gandhi)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Puławską i ul. Poleczki, następnie biegnie na południowy-wschód, krzyżując się kolejno z ulicami Bocianią (brak wjazdu), Bekasów, Herbsta, Zięby, Gżegżółki, Dembowskiego, Ciszewskiego, Roentgena, Indiry Gandhi, Alternatywy i Płaskowickiej (jako rondo Polskich Kryptologów Enigmy), by zakończyć się wjazdem na ul. Kazury. Wzdłuż ul. Pileckiego na całej długości biegnie ścieżka rowerowa.

Numeracja ulicy idzie bardzo nieregularnie – najniższe numery (od nr 63) znajdują się w zachodniej części ulicy, zaś najwyższe w środkowej (na rogu z ul. Ciszewskiego znajduje się budka nosząca nr 140). Na południowym krańcu ulicy, za ul. Płaskowickiej, znajdują się natomiast bloki oznaczone numerami od 104 do 116. Dodatkowo na odcinku PłaskowickiejCiszewskiego numery po wschodniej stronie rosną w przeciwnym kierunku niż po stronie zachodniej.

Wzdłuż ulicy biegnie linia energetyczna łącząca Elektrociepłownię Siekierki z zajezdnią tramwajową Mokotów, a pod numerem 7 znajduje się stacja elektroenergetyczna „Ursynów”. Na jej południowym przedłużeniu znajduje się Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Patron[]

Patronem ulicy jest rotmistrz Witold Pilecki, wojskowy, żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w obozie Auschwitz-Birkenau, awansowany pośmiertnie do rangi pułkownika.

Najważniejsze obiekty[]

Arena Ursynów

Arena Ursynów (nr 122)

Przy ul. Pileckiego znajdują się następujące obiekty:

Galeria[]

Przypisy

Advertisement