Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Zabytek
nr w rej.
372

Ulica Piekarska – długa na około 120 metrów ulica na Starym Mieście w dzielnicy Śródmieście. Biegnie od ulicy Piwnej do Podwala. Jest całkowicie zamknięta dla ruchu.

Ulica swoje początki bierze równocześnie ze Starym Miastem i była drogą wychodzącą w południowo-zachodniego skraju rynku w kierunku zachodnim do murów miejskich i baszty – nie było wówczas wylotu poza fosę. W XV wieku ulica opanowana przez piekarzy, od XVI wieku na jej końcu znajdowało się tzw. Piekiełko, czyli miejsce, gdzie za przestępstwa wymierzano karę śmierci – tutaj 26 listopada 1620 wykonano wyrok na Michale Piekarskim, który zamachnął się na króla Zygmunta III Wazę. Ulica w XVIII wieku była już zabudowana murowanymi kamienicami, natomiast w 1772 roku pojawił się wyjazd na Podwale. Całość zabudowa legła w gruzach w 1944, ale została odbudowana do 1961 z dość sporą jednak dowolnością. Po wojnie przy wylocie ulicy stanął również przeniesiony tutaj z placu Krasińskich Pomnik Jana Kilińskiego. W 2015 roku wyremontowana zostanie nawierzchnia ulicy.

Nazwa ulica związana jest z piekarzami, którzy w XV wieku wybrali tę właśnie ulicę na prowadzenie swojej działalności, czyli wypieku chleba.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg skrzyżowaniem z Piwną i Zapieckiem, po czym biegnie w kierunku zachodnim przecinając ulicę Rycerską, międzymurze Biegańskiego i międzymurze Zachwatowicza, by zakończyć bieg na skrzyżowaniu z Podwalem.

Tablica Michalina Wisłocka Piekarska 5

Tablica upamiętniająca Michalinę Wisłocką

Otoczenie[]

Obiekty położone przy ulicy to w większości zabytkowe kamienice:

  • ul. Piekarska 2a – Kamienica
  • ul. Piekarska 3 – Kamienica
  • ul. Piekarska 4 – Kamienica pod Pawiem
  • ul. Piekarska 5 – Kamienica pod Jeleniem, w niej Studium Techniki Teatralnej
  • ul. Piekarska 6 – Kamienica pod Aniołem
  • ul. Piekarska 16 – Kamienica
  • ul. Piekarska 20 – Kamienica, w niej Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych
  • Pomnik Jana Kilińskiego przy murach obronnych

Ciekawostki[]

  • W czerwcu 2011 roku na ścianie kamienicy przy Piekarskiej 5 (od strony ulicy Rycerskiej) odsłonięto tablicę MSI upamiętniającą Michalinę Wisłocką, wybitnego polskiego lekarza-seksuologa i autorkę książki „Sztuka kochania”, która mieszkała tutaj przez wiele lat. Zdjęcie na tablicy przedstawia Wisłocką trzymającą na kolanach ukochanego jamnika Dusiołka.
  • Przed przyłączeniem do miasta nazwę "Piekarska" nosiła ulica Wartka na Białołęce.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement