Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica gen. Tadeusza Pełczyńskiego (do 1999 roku Tobruk) położona jest w dzielnicy Bemowo na obszarze MSI Górce, na osiedlu Stare Górce. Ulica wychodzi z ul. Narwik i biegnie na wschód, by zakończyć się na ul. Powstańców Śląskich.

Historia[]

Ulica powstała w latach 60. jako krótka, około stumetrowa odnoga ul. Narwik, przechodząca obok stawu Jeziorzec, prowadząca do wiejskich zabudowań Górc Starych. Ulica pozostawała przez lata w niezmienionym kształcie, przedłużono ją w późniejszym czasie na wschód do Zielonego Stawu, a wokół niej stanęły zabudowania przemysłowe, m.in. wytwórnia asfaltu ZDM[1] (zamknięta ok. 1998 roku), zakłady ASMA i fabryka domów, do której wzdłuż ulicy i dalej do linii kolejowej nr 42 (Warszawa JelonkiRadiowo) prowadziła bocznica kolejowa zlikwidowana w 2005 roku.

Pod koniec XX wieku zakłady przemysłowe zamknięto, a ulica od ok. 1999 w miejscu zakładów i zrujnowanych starych domów jest intensywnie zabudowywana licznymi osiedlami bloków, które obecnie składają się na większość zabudowy ulicy. W czasie budowy bloków pod adresami Powstańców Śląskich 85 i 87 powstał także wschodni, 150-metrowy odcinek ulicy prowadzącej do budynków i także przyporządkowanej do ulicy Pełczyńskiego i od tamtej pory ulica była podzielona na dwa fragmenty.

Pełczyńskiego (tu będzie)

Ulica Pełczyńskiego przed rozbudową (01.2015)

27 listopada 2013 roku podpisana została umowa na zaprojektowanie i zbudowanie brakującego odcinka ulicy, dzięki czemu dwa oddzielne fragmenty z przedłużeniem utworzą jede ciąg.[2] Ceną wybraną w przetargu było 1,7 miliona złotych, ponadto potrzeba było wydać 8 milionów złotych na wykup gruntów. Budowę połączenia ostatecznie rozpoczęto 5 lutego 2015 roku, a ulicę w pełnym przebiegu otwarto 4 września 2015 roku[3]. Nowemu fragmentowi ulicy nazwę "Pełczyńskiego" nadano 5 listopada[4].

Nazwa[]

Ulica do 12 kwietnia 1999 roku nosiła nazwę Tobruk, która była powiązana z pobliską ul. Narwik – obie nawiązywały do bitew o te miejscowości w czasie II wojny światowej, nazwę tę prawdopodobnie zmieniono, aby nie kolidowała ze znajdującą się także w dzielnicy Bemowo ulicą Obrońców Tobruku. Obecna nazwa ulicy pochodzi od generała Tadeusza Pełczyńskiego, generała brygady Wojska Polskiego, działacza konspiracyjnego.

Otoczenie[]

Do zburzenia w 1959 roku w rejonie dzisiejszego skrzyżowaniu ulic Narwik i Pełczyńskiego stał Pałac Blocha, który znajdował się tam co najmniej od XIX wieku, otoczony dawniej kilkunastohektarowym parkiem. Obecnie ulice otaczają osiedla, m.in. Osiedle Nad Jeziorem, TBS Bemowo, Ewen Shiraz i Osiedle Zielony Staw, znajduje się tu też niewielki żłobek, budowane jest także osiedle bloków komunalnych z przedszkolem. Przy ulicy znajduje się ponadto otwarta 5 lipca 2014 roku Aleja Sportów Miejskich, składająca się z zespołu boisk, mini-skateparku, siłowni, miejsca do parkouru, ścianki wspinaczkowej, kina plenerowego i wielofunkcyjnej świetlicy.

Komunikacja[]

Po ulicy nie kursuje komunikacja miejska, najbliżej niej znajdują się zespoły przystankowe Narwik i Kazubów. Badany jest pomysł, aby ul. Pełczyńskiego kursowała okólna linia autobusowa na trasie Osiedle GórczewskaLazurowaNarwik – Pełczyńskiego – Powstańców ŚląskichGórczewskaOsiedle Górczewska. Planowana do zbudowania wzdłuż ulicy jest ścieżka rowerowa.

Schemat[]

2x1BP-T Ulica Powstańców Śląskich, Ulica Bolkowska
1x1BK Ulica Narwik

Przypisy[]

Advertisement