FANDOM


Ostrzycka
Gocław
Praga Południe
Ostrzycka (Przyczółek Grochowski)
ul. Ostrzycka
Okres powstania: lata 30. XX wieku
Długość: 250 m
Zakres numerów: 1-4
Google MapsOpen Street Map

Ulica Ostrzycka (dawniej także Głowicowa) – ulica na Pradze Południe, jedna z ulic obiegających osiedle Przyczółek Grochowski, biegnie od Bracławskiej do Motorowej, po drodze przecinając jedynie ulicę Opinogórską.

Ulica Ostrzycka pojawia się na planach regulacyjnych Gocławia i Grochowa w latach 30. XX wieku, i zależnie od planu nazywała się Ostrzycka[1] lub Głowicowa[2]. Miała ona biec pomiędzy ulicą Fundamentową a ulicą Kotłową (przedłużeniem Rembertowskiej) i przecinać się po drodze z Betonową – projekt pozostał jednak na planach do 1945 roku, ulica nie została zrealizowana, choć powstało przy niej jedno zabudowanie, zniszczone podczas II wojny światowej. Gdyby ulicę zrealizowano, przebiegałaby ona od miejsca, gdzie dziś znajduje się parking przed blokiem przy Bracławskiej 8, do miejsca, gdzie dziś znajduje się parking między blokami przy Opinogórskiej 3 i 4. Ulica znajdowała się na terenie XVII Komisariatu "Grochów".

W planowanym przebiegu ulica, nazwana ostatecznie Ostrzycką, została wytyczona zapewne dopiero w latach 50. XX wieku[3], gdy biegła od Fundamentowej na wschód, przecinała Betonową i kończyła się ślepo. Zmiany urbanistyczne w okolicy zapoczątkowała budowa osiedla Przyczółek Grochowski, na planie z 1965 roku Ostrzycka jest już jedynie niewielką, ślepą uliczką[4]. Po ukończeniu osiedla ulica stała się jedną z dróg obiegających Przyczółek Grochowski, skierowano ją potem do skrzyżowania Motorowej z Betonową, tworząc jednocześnie jej nową przecznicę – Opinogórską[5]. Od Fundamentowej odcięła ją budowa Trasy Łazienkowskiej, natomiast Betonowa zniknęła z planów w tym miejscu pod koniec lat 70. XX wieku (choć do dziś można ją spotkać na niektórych mapach), zachowała się za to pod drugiej stronie ul. Ostrobramskiej. Od tego czasu bieg ulicy Ostrzyckiej się nie zmienił.

Przy ulicy Ostrzyckiej współcześnie zlokalizowane są następujące obiekty:

PrzypisyEdytuj

  1. Warszawa Przedwojenna, plan miasta z 1939 r., PTR Kartografia, Warszawa, 2006
  2. Plan Warszawy, 1935 rok, dostępny na stronie trasbus.com
  3. Plan Warszawy z 1958 r., PPWK, Warszawa, 1958
  4. Plan Warszawy z 1965 r., PPWK, Warszawa, 1965
  5. Plan Warszawy z 1973 r., PPWK, Warszawa, 1973

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię