Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Ostroroga.

Ulica Jana Ostroroga – ulica leżąca na Woli, oddzielająca Młynów od Powązek. Biegnie od ul. Obozowej do Kozielskiej.

Historia[]

Ulica powstała jako część ul. Młynarskiej, która istnieje od końca XVIII wieku i biegła od drogi wolskiej w kierunku Powązek. Wraz z rozwojem Cmentarza Powązkowskiego północna część ulicy oddzieliła się, stając się dzisiejszą ulicą Ostroroga, która wówczas nazywana była Młynarską Tylną i biegła aż do Szosy Powązkowskiej i rosyjskich Powązkowskich Letnich Baraków, gdzie jej bieg kontynuowała ul. Wójtowska (ob. Elbląska)[1].

Obecną nazwę ulica zyskała 5 lipca 1921 roku[2], wtedy też wykrystalizował się jej bieg od ul. Obozowej do torów, za którymi zmieniała się w ul. Elbląską. Od tamtego czasu bieg ulicy zmienił się jedynie nieznacznie - po wojnie w rejonie ul. Tatarskiej wyprostowano bieg ulicy, która dawniej skręcała formując skrzyżowanie z nieistniejącą obecnie ul. Bogusława przy terenach Syndykatu Rolniczego Warszawskiego, a krótki końcowy odcinek ulicy przy polu elekcyjnym zlikwidowano i skierowano na nowo na zachód do ul. Obozowej[3].

Zmieniało się za to otoczenie ulicy - przed wojną część obecnego terenu Żandarmerii Wojskowej przylegająca do ulicy była niezabudowana, a pierzeja ulicy na odcinku między ul. Wawrzyszewską i Sołtyka była wówczas zabudowana budynkami mieszkalnymi, które uległy całkowitemu zniszczeniu w czasie działań wojennych. Po wojnie w ich miejscu usytuowano zakłady przemysłowe, od 2010 roku zastępowane wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi. Od 11 lipca 2009 roku ulicą kursuje linia autobusowa 103, która na ulicy zatrzymuje się na przystankach Sołtyka i Ostroroga[4].

Przebieg[]

Pomnik Electio Viritim (Obozowa)

Pole Elekcyjne, w tle ul. Ostroroga (2014)

Biegnie ona od południa, gdzie rozpoczyna się skrzyżowaniem z ul. Obozową. Następnie ulica przechodzi obok Pola Elekcyjnego i przy Pomniku Electio Viritim, potem biegnie wśród zabudowań mieszkalnych, krzyżując z ul. Sołtyka i Wawrzyszewską, następnie kontynuuje bieg między terenem Komendy Głównej Żandermerii Wojskowej a murem Cmentarza Powązkowskiego, dalej krzyżuje z ul. Tatarską i biegnie obok Muzułmańskiego Cmentarza Tatarskiego aby przejść przez tory linii kolejowej obwodowej (nr 20) i nr 509 i zakończyć się skrzyżowaniem z ul. Kozielską.

Patron[]

Jan Ostroróg był starszym wojewodą poznańskim oraz doradcą Jana Olbrachta i Kazimierza Jagiellończyka. Był on patriotą i człowiekiem wykształconym, żądał zakazu wygłaszania kazań w języku niemieckim oraz wprowadzenia tylko języka polskiego do urzędów; swój program uzupełniał o zniesienie dziedziczności urzędów, zniesienie tortur oraz obowiązek powszechnej służby wojskowej.

Otoczenie[]

Eletico2

Pomnik Electio Viritim (2014)

Przy ul. Ostroroga znajdują się następujące obiekty:

Przypisy

Advertisement