FANDOM


Krzysztofa Opalińskiego
Marymont-Potok
Żoliborz
Opalinskiego
Ulica Opalińskiego.
Okres powstania: lata 40. XX wieku
Długość: 175 m
Zakres numerów: 5-15
Google MapsOpen Street Map

Ulica Krzysztofa Opalińskiego – długa na około 175 metrów ulica położona na Żoliborzu, w obszarze Marymont-Potok. Biegnie na południe od ulicy Twardowskiego, łącząc ją z ulicą Rymkiewicza. Nie krzyżuje się z żadnymi innymi ulicami.

Ulica Opalińskiego jest wewnętrzną uliczką osiedla Marymont. Posiada jedną jezdnię po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Powstała tuż po II wojnie światowej, jednak już w latach 30. w jej miejscu istniała zabudowana z obu stron droga gruntowa. Przebieg ulicy do dziś się nie zmienił, nie przetrwała jednak przedwojenna zabudowa. Dziś ulica zabudowana jest wyłącznie domami jednorodzinnymi.

Nazwa ulicy upamiętnia Krzysztofa Opalińskiego – poetę, od 1637 wojewodę poznańskiego, jednego z przywódców opozycji magnackiej przeciw Władysławowi IV i Janowi Kazimierzowi.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię