FANDOM


Nokturnu
Placówka
Bielany
Nokturnu (2)
ul. Nokturnu (fragment południowy)
Okres powstania: 1951 rok
(włączenie w granice)
Długość: 300 m
Zakres numerów: 9-16
Google MapsOpen Street Map

Ulica Nokturnu (dawniej Fryderyka Chopina) – niewielka ulica położona na Placówce na Bielanach, odchodząca od ulicy Kabaretowej i kończąca się ślepo. Nazwa ulicy pochodzi od nokturnu, spokojnej, instrumentalnej formy muzycznej.

Data powstania ulicy jest trudna do zidentyfikowania, jednak zapewne powstała ona przed przyłączeniem Placówki do Warszawy, co miało miejsce w 1951 roku. Wskazuje na to zarówno charakter zabudowy ulicy (proste, podmiejskie domy) oraz ówczesna nazwa (Fryderyka Chopina[1], patrz Chopina), której nie nadano by całkowicie nowej ulicy ze względu na istnienie już takiej nazwy. W 1960 roku nazwę ulicy zmieniono na Nokturnu[2]. Współcześnie ulica zabudowana jest w większości zrujnowanymi budynkami, jedynie dom nr 9 jest zadbany, zamieszkany jest także zapewne dom nr 14, zaś domy nr 10, 11 i 16 są opuszczone i zrujnowane. Ulica ma nawierzchnię gruntową, jednak oświetlona jest latarniami.

Przy domu nr 11 znajduje się pomnikowy dąb szypułkowy.

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Plan Warszawy. 1958 rok, str. 15, PPWK, Warszawa, 1958
  2. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, str. 311, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa, 1998

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię