Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: historyczny zespół przystankowy Narbutta.

Ulica Narbutta – długa na około 1,6 kilometra ulica położona na Mokotowie łącząca ulicę św. Andrzeja Boboli z Puławską. Uważana za jedną z bardziej malowniczych uliczek w okolicy. Nazwa pochodzi od nazwiska Ludwika Narbutta, powstańca styczniowego. Pierwotnie ulica nosiła nazwisko Georga Narbuta, pisanego przez jedno "t", inwestora i przedsiębiorcy litewskiego, który kupił okoliczny teren, wytyczył siatkę ulic i rozparcelował ziemię.

Przecznice ulicy Narbutta to Łowicka, Kielecka, al. Niepodległości, Kazimierzowska, Wiśniowa, Św. Szczepana oraz Sandomierska, dodatkowo w kierunku północnym odchodzą od niej ulice: Fałata, Opoczyńska, Asfaltowa a w kierunku południowym Kwiatowa i Łomnicka. Ulica nie ma przedłużenia z żadnej strony. Ulica jest jednokierunkowa na odcinku od alei Niepodległości do Boboli. Ruch dopuszczany jest tam tylko w kierunku zachodnim. Przy Kwiatowej Narbutta rozdziela się na dwie nitki okrążając w ten sposób Skwer Słonimskiego.

Narbutta

Stara tabliczka z nazwą ulicy Narbutta zachowana na balustradzie balkonu przy skrzyżowaniu z ulicą Puławską

27cef56dfa990ee8

Napis "Sprawdzono. Min nie ma ZAMSZ" znajdujący się na ścianie budynku Narbutta 3a

Przy Narbutta znajduje się m.in: szkoła podstawowa nr 85 im. Benito Juareza (zaprojektowana w stylu narodowego historyzmu przez Witolda Matuszewskiego, Narbutta 14), Parafia św. Szczepana, LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego, Kino Iluzjon, kolonia spółdzielni mieszkaniowej Szare Domy (Narbutta 82), Wydział Inżynierii Produkcji, Wydział Mechatroniki i Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Klub Mechanik. Na odcinku między Puławską a alei Niepodległości znajduje się wiele budynków i kamienic godnych uwagi.

W latach 20082009 otoczenie ulicy zostało zmodernizowane, postawiono nowe latarnie pastorały oraz zrewaloryzowano zieleń[1]. W 2010 roku zostały wyremontowane chodniki oraz postawione ławki.

Od 2010 roku w czerwcu ma miejsce święto ulicy Narbutta – festyn sąsiedzki organizowany przez Stowarzyszenie "Moja Narbutta".

Ciekawostki[]

Tablica Narbutta2 011

Tablica upamiętniająca Gabrielę Pauszer-Klonowską oraz Stefana Klonowskiego

  • Przy ul. Narbutta 3a zachował się napis "Sprawdzono min nie ma" z 1945 r.
  • W podwórzu kamienicy przy ul. Narbutta 11 znajduje się kapliczka z figurą Matki Boskiej
  • W kamienicy przy ul. Narbutta 11a w mieszkaniu nr 2 mieszkał przed II wojną światową poeta Józef Czechowicz
  • Na frontonie kamienicy przy ul. Narbutta 15 znajduje się tablica upamiętniająca, że w domu tym mieszkali pisarka Gabriela Pauszer-Klonowska i literaturoznawca Stefan Klonowski
  • Przy ul. Narbutta 17 w bramie znajduje się tablica z nazwiskami mieszkańców kamienicy poległych podczas II wojny światowej.
  • W podwórzu kamienicy przy ul. Narbutta 42 znajduje się kapliczka z figurą Matki Boskiej

Zobacz też[]

Przypisy[]

Advertisement