FANDOM


Mysłowicka
Stary Żoliborz
Żoliborz
Mysłowicka (2)
ul. Mysłowicka (2011)
Okres powstania: lata 30. XX wieku
Długość: 250 m
Zakres numerów: 1-15
Google MapsOpen Street Map

Ulica Mysłowicka (dawniej w formie Mysłowiecka) – długa na ponad 250 metrów ulica położona na Żoliborzu. Odchodzi od ulicy Bohomolca i dochodzi bez przecznic do Małogoskiej. Nazwa ulicy pochodzi od Mysłowic – miasta położonego w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nazwa stanowi jedną z serii ulic tej okolicy nazwanych na cześć polskich miast. Oprócz niej w rejonie znajdują się ulice: Bytomska (Bytom), Mścisławska (Mścisław, dzis. Białoruś), Drohicka (Drohiczyn) i Małogoska (Małogoszcz).

Mysłowicka

Ulica Mysłowicka (2008)

Ulica powstała w roku 1935, jako druga, po ulicy Bytomskiej, z ulic odchodzących od ulicy Bohomolca w kierunku północnym. Ulica otrzymała charakter willowa i początkowo nazywała się Mysłowiecka, i choć oficjalna nazwa już przed 1939 rokiem brzmiała Mysłowicka, to poboczna forma używana była jeszcze długo po wojnie. Zabudowa częściowo uległa zniszczeniu podczas powstania warszawskiego. W latach 70. i 80. XX wieku w budynku przy ulicy Mysłowickiej 8 mieściła się rezydencja Ambasadora Brazylii. Willa wielokrotnie gościła ówczesnych polityków i dyplomatów na przyjęciach wydawanych przez ambasadora. W 1985 roku rezydencję odwiedzili ją między innymi Rubens de Falco i Lucelia Santos – odtwórcy głównych ról w popularnym wówczas serialu "Niewolnica Isaura" - Leoncia Almeidy i Isaury. Entuzjastycznie wówczas powitani przez mieszkańców Żoliborza.

Ulica współcześnie jest zdobiona, podobnie jak inne ulice w tym rejonie, przez repliki starych latarń przedwojennych, które zastąpiły zniszczone, oryginalne lampy w latach 90. XX wieku. Jeszcze pod koniec lat 80. XX wieku można było oglądać na masztach latarni ślady po kulach i odłamkach, pozostałych z czasów powstania warszawskiego.

Ulica Mysłowicka odchodzi od ulicy Franciszka Bohomolca na północny zachód. Dochodzi do ulicy Małogoskiej. Mniej więcej w 2/3 długości ulica delikatnie skręca na północny wschód. Długość to około 200 metrów. Przy ulicy znajduje się 15 budynków, w tym budynki nr 4 i 7 są podzielone na mniejsze, osobne posesje (4, 4a, 7a, 7b, 7c, 7d). W budynku przy ulicy Mysłowickiej 12, od wiosny 1992 roku działa "Dom Rodzinny im. Czesławy Rzymowskiej", należący do Warszawskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo".

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię