Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Marymoncka – ważna ulica przelotowa na Bielanach o długości 3 300 metrów, przebiegająca od ul. Żeromskiego do ul. Zgrupowania AK Kampinos, wzdłuż zachodniego krańca Lasu Bielańskiego.

Historia[]

Biegnąca śladem dzisiejszej ulicy Marymonckiej dawna Szosa Zakroczymska (prowadząca na Zakroczym) istniała na pewno pod koniec XVII wieku, a może i wcześniej. Wówczas w jej bliskim pobliżu (dziś Marymoncka tu już nie dobiega) powstał pałac Marii Kazimiery Sobieskiej zwany Marie Mont, co spolszczono do Marymont, co dało nazwę temu obszarowi. Drogę uregulowano do 1818 roku, a zakres prac objął odcinek od rogatek marymonckich (rejon dzisiejszego pl. Wilsona) po dalekie przedmieścia, a więc także współczesną Słowackiego. Drogę pokryto ubitym grysem, żwirem i piaskiem oraz obsadzono topolami. Wjazd do Warszawy, bo zaledwie krótki odcinek szosy przy rogatkach znalazł się w 1817 roku w granicach miasta, umożliwiała ul. Fawory, zlikwidowana podczas budowy Cytadeli w latach 1832-1834.

Budowa Cytadeli zmieniła też układ początku Szosy Marymonckiej, od około 1834 roku zwanej Nowogieorgijewską, od rosyjskiej nazwy Modlina. Powstał fort „Siergiej”, rogatki marymonckie przeniesiono bardziej na północny-zachód, a wjazd do miasta umożliwiała ul. Mikołajewska, znajdująca się gdzieś w rejonie dzisiejszych ulic Czarnieckiego i Śmiałej. W połowie XIX wieku wzdłuż drogi powstały dwa folwarki: Bielszczyzna (istniał do 1896 roku), w okolicy dzisiejszej ulicy Suzina oraz Strzeleckiego (istniał do 1875 roku), w okolicy dzisiejszej ulicy Włościańskiej. Gdzieś pomiędzy folwarkami przepływała rzeczka Polkówka. W latach 80. XIX wieku na przedpolu Lasu Bielańskiego założono Fort Bielany, a obok niego w 1926 roku Cmentarz Żołnierzy Włoskich.

Wkrótce po odzyskaniu niepodległości, w 1916 roku, spory fragment Szosy Marymonckiej (Zakroczymskiej), mniej więcej do dzisiejszego skrzyżowania z ul. Smoleńskiego, znalazł się w granicach Warszawy. Żoliborska część ulicy znalazła się w kręgu zainteresowań budownictwa, głównie spółdzielczego, i tutaj do 1939 roku powstało kilka kolonii WSM. Powstał też szereg domów na Starych Bielanach (od 49 do 81), AWF oraz samotna kamienica nr 16. W 1930 roku włączono kolejny fragment ulicy do skrzyżowania z planowaną aleją Konstytucji (okolic ul. Dewajtis, wówczas Kamedułów). Dopiero w 1939 roku fragment ulicy między pl. Wilsona a Żeromskiego zmienił nazwę na Słowackiego.

Powoli rozwijała się komunikacja zbiorowa wzdłuż Marymonckiej, od 20 grudnia 1920 roku między Dworcem Gdańskim a Marymontem kursowała linia autobusowa nr 2. Wkrótce tą linię zastąpiła uruchomiona 10 grudnia 1924 roku na nowym torowisku na Marymont linia 15. W 1929 r. uruchomiono linię kolejową do Palmir, która przebiegała wzdłuż północnego odcinka Marymonckiej (począwszy od okolic skrzyżowania z ul. Smoleńskiego. 19 grudnia 1931 roku powstały dwie linie autobusowe Społecznej Komunikacji Autobusowej łączące tzw. Pola Bielańskie (Zdobycz Robotnicza), w 1934 roku zastąpione przez linię Z. Nieco wcześniej, bo 4 listopada 1933 uruchomiono linię tramwajową do pętli Bielany-AWF – nową trasą pojechał najpierw tramwaj linii 15a, a potem 15 i 17. W międzywojennych planach znalazło się połączenie ulicy Marymonckiej przez puste wówczas pola Słodowca i Burakowa z trasą N-S – planowana droga przebiegałaby mniej więcej od skrzyżowania z al. Słowiańską na Muranów, w rejon ul. Parysowskiej.

Zniszczeniom II wojny światowej oparła się zdecydowana większość zabudowań przy Marymonckiej głównie z tego powodu, że tych okolic nie dotknęły działania powstania warszawskiego. Rozpoczęła się odbudowa komunikacji, 20 czerwca 1945 Marymoncką na AWF pojechała linia autobusowa Z, a 15 czerwca 1946 roku uruchomiono linię tramwajową 15, już na nowym torowisku 1435 mm. W 1951 roku ostatnia część ulicy do Pułkowej została włączona w granice miasta. 7 listopada 1953 roku otwarto linię tramwajową wzdłuż Marymonckiej do Młocin, została ona zlikwidowana w 1973 roku w związku z budową Wisłostrady. Około 1942 roku Niemcy zlikwidowali linię kolejową do Palmir, jednak jej pozostałości istniały do lat 50., wtedy też zlikwidowano lotnisko na Młocinach, powstało za to osiedle Wrzeciono.

Marymoncka, Podleśna (budowa kolektora ściekowego)

Budowa kolektora ściekowego (rejon ul. Podleśnej)

W latach 2010-2012 wybudowano węzeł z Trasą Mostu Północnego, wyremontowany został też tunel pod ul. Wybrzeże Gdyńskie, biegnący w kierunku ul. Pułkowej, zaś pod koniec 2013 roku rozebrano zrujnowaną kładkę nad ulicą na wysokości ul. Przy Agorze. W grudniu 2013 roku rozpoczęto również budowę kolektora ściekowego pod ul. Marymoncką, będzie biegł równolegle do tzw. kolektora burakowskiego z lat 60. XX wieku i poprowadzi ścieki do tunelu prowadzącego do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Wszystkie prace mają potrwać do początku 2016 roku i kosztować około 193 mln złotych.

Przebieg[]

Marymoncka

Ulica Marymoncka (rejon ul. Zabłocińskiej)

Marymoncka rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Żeromskiego, po czym kieruje się na północny-zachód. Po drodze krzyżuje się z następującymi ulicami:

Wzdłuż Marymonckiej istnieje ścieżka rowerowa pomiędzy ul. Zgrupowania AK „Kampinos” a al. Słowiańską, w planach jest przebudowa ścieżki pomiędzy Podleśną a aleją Słowiańską. Pomiędzy ulicą Dewajtis a Żeromskiego wyznaczony jest także fragment rowerowego szlaku obwodowego.

Otoczenie[]

Marymoncka (nr 89-91)

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 (nr 89/91)

Galeria[]

Advertisement