Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Majolikowa – długa na około kilometr lokalna ulica położona na Białołęce w obszarze Tarchomin. Biegnie ona obecnie jako droga gruntowa od ul. Milenijnej przez las obok ogródków działkowych, a następnie przy skrzyżowaniu z ul. Pomorską zmienia swoją nawierzchnię na asfaltową i kończy się na ul. Mehoffera.

Po dołączeniu rejonu ulicy do miasta w 1951 ulica nosiła nazwę Parkowa - na nowo dołączonych terenach nazwę tę nosiła także obecna ulica Dynamiczna na Białołęce Dworskiej. Ulica Parkowa na Tarchominie na mapie z 1958 roku widoczna jest jedynie jako niewielkie połączenie ul. Produkcyjnej z Ceramiczną. Ulica uzyskała 23 maja 1960 roku uchwałą Rady Narodowej dzisiejszą nazwę, a ok. 1961 roku zaczęła krzyżować z nowo utworzoną ul. Kaflową.

W pierwszej połowie lat 80. XX wieku nastąpił bardzo szybki rozwój Tarchomina zmieniający układ ulic, w wyniku czego ulica utraciła swój zachodni odcinek doprowadzający ją wcześniej do ul. Ceramicznej, za to ul. Ceramiczna została wygięta na wschód, dochodząc do ulicy Majolikowej, ponadto utworzono nowy odcinek ulicy Majolikowej biegnący na północ i kończący się na ul. Pomorskiej.

W 1999 roku wybudowano ul. Milenijną, która częściowo przejęła funkcję ul. Majolikowej i podzieliła ją na dwie części: południową biegnącą od ul. Produkcyjnej do Milenijnej i północną, biegnącą od Milenijnej do Pomorskiej. Wraz z ul. Milenijną zbudowaną nienazwaną ulicę łączącą ul. Mehoffera z Pomorską, nazywaną w planie zagospodarowania przestrzennego i pozwoleniu na budowę ulicą Majolikową, jednak nazwa nie została prawnie nadana. Ostatnią zmianą w przebiegu ulicy była zmiana w 26 marca 2015 roku nazwy południowego, odciętego odcinka ulicy na ul. Kącik oraz oficjalne nadanie odcinkowi od ul. Mehoffera do Pomorskiej nazwy Majolikowa.

Przy północnym odcinku ulicy znajduje się cmentarz na Tarchominie z wejściem od ul. Mehoffera. Ulicą (choć do 2015 ten odcinek de iure nie był ul. Majolikową) od 1 września 2008 roku kursuje linia autobusowa 211. Nazwa ulicy pochodzi od majoliki, rodzaju ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce, i została nadana zgodnie z ceramicznym kluczem obowiązującym w tym terenie - znajdują się tu bowiem ulice Ceramiczna, Ćmielowska, Jagmina i Kaflowa.

Advertisement