Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Madalińskiego.

Ulica Antoniego Madalińskiego – ulica położona na terenie Starego Mokotowa. Ciągnie się między Puławską a Wołoską i Boboli.

Ulica powstała na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie nazywała się Grodzka, jednak w 1920 r. została przemianowana na Madalińskiego, na cześć generała Antoniego Madalińskiego, jednego z przywódców Powstania Kościuszkowskiego. W czasie Powstania Warszawskiego szczególnie ciężkie walki toczyły się w części ulicy bliższej Puławskiej i dlatego prawie w ogóle nie przetrwało tu przedwojenne budownictwo.

Przy Madalińskiego stoją takie budynki jak: Kamienica Jana Wedla (róg Puławskiej), XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny, budynek i akademik Szkoły Głównej Handlowej, a także akademiki SGGW i Politechniki.

Ulica zorientowana jest w kierunku wschód - zachód. Rozpoczyna się przy Puławskiej na wysokości zachodniego krańca parku Morskie Oko i przecina kolejno: Sandomierską, Św. Szczepana, Wiśniową, Kazimierzowską, Falęcką, Lewicką, Króżańską, Kwiatową, aleję Niepodległości, Łyżwiarską, Kielecką, Łowicką, Karłowicza i Wrotkową. Kończy się w miejscu, w którym ulica Boboli przechodzi w Wołoską, jej przedłużeniem ku zachodowi jest ul. Juliana Kulskiego. Dawniej planowano także, że ulicę Madalińskiego przetnie ulica Iłżecka, której jednak nigdy nie zrealizowano.

Ciekawostki[]

95

Pomnik Antoniego Madalińskiego

  • Przy Madalińskiego 3/5 na murze budynku znajduje się namalowany na miejscu znaczka Solidarności Walczącej Krasnal Pomarańczowej Alternatywy.
  • Przy rogu z Kazimierzowską znajduje sie tablica upamiętniająca żołnierzy kompanii K-2 pułku "Baszta", poległych 14 sierpnia 1944 (Powstanie warszawskie) w nocnym natarciu na silnie bronioną pozycję oddziałów SS.
  • Przy przeciwnym rogu znajduje się tablica pamięci prof. Romana Kuntzego, polskiego zoologa, zamordowanego przez hitlerowców 22 sierpnia 1944.
  • Na podwórzu kamienicy przy Madalińskiego 42 znajduje się ustawione na kolumnie popiersie gen. Madalińskiego, które powstało z prywatnej inicjatywy.
  • 29 czerwca 2012 przy Madalińskiego 49/51 odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Kazimierza Górskiego
  • Przy Madalińskiego 10/16 (przy skrzyżowaniu z ul. Sandomierską) znajduje się zabytkowa hala fabryczna, w której się mieści Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement