Fandom

Warszawikia

Ulica Leszno

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Jurydyka Leszno i Zespół przystankowy Leszno.
Zabytek.png
nr w rej.
279
Leszno
Młynów, Nowolipki
Wola
Leszno.JPG
ul. Leszno
Okres powstania: ok. 1648 roku
Długość: 900 m
Zakres numerów: 7-38
Komunikacja miejska: T: nie kursują, A: 171, 190, 520, E-2
Zobacz ulicę w Google Maps

Ulica Leszno – ulica na Woli o długości około 900 metrów, biegnąca od alei "Solidarności" do Młynarskiej. W historycznym ujęciu biegła dalej na wschód, aż do współczesnego placu Bankowego.

HistoriaEdytuj

Ulica Leszno wywodzi się od dawnego traktu biegnącego z Warszawy do Błonia oraz głównej drogi biegnącej przez jurydykę Leszno, założoną w 1648 roku przez hrabiego Bogusława Leszczyńskiego, od którego nazwiska wzięła się najpierw nazwa jurydyki, a następnie ulicy. W późniejszych czasach nazwa "Leszno" była przenoszona także na inne miejscowości, którymi opiekowali się Leszczyńscy. Na posiadłościach Leszna osiedlali się głównie Niemcy wyznania ewangelickiego, co doprowadziło potem do powstania parafii ewangelicko-reformowanej.

Na planie miasta z 1856 roku ulica Leszno dobiega jedynie do Okopów Lubomirskiego, a więc do ulicy Okopowej, później została ona przedłużona do Młynarskiej. W 1882 roku wzdłuż Leszna uruchomiono niebieską linię tramwaju konnego od Bielańskiej do Żelaznej, w którą skręcała dojeżdżając do skrzyżowania Wolskiej z Młynarską. Później przekształcono ją w elektryczną linię 9. W 1929 roku linię tramwajową wydłużono na zachód, do linii wzdłuż Górczewskiej.

W latach 19351938 powstał najbardziej charakterystyczny budynek przy ulicy, do dzisiaj z nią kojarzony, gmach tzw. Sądów na Lesznie, gdzie do dziś istnieją sądy. W okresie II wojny światowej Niemcy zmienili nazwą na Gerichtstrasse (Sądowa), od znajdującego się przy ulicy Gmachu Sądów, natomiast sama ulica znalazła się w granicach getta. Północna pierzeja została znacznie zniszczona po powstaniu w getcie. Także w 1943 roku przy ulicy odbyło się kilka egzekucji. Podczas powstania warszawskiego ulic Leszno znajduje się w centrum walk, szczególnie wolska jej część. Tam w dniach 5 i 6 sierpnia dochodzi do masakr w dwu położonych tam szpitalach. Walki na Lesznie trwają do 17 sierpnia. Zabudowa w znacznym stopniu uległa zniszczeniu, choć szereg budowli przetrwał.

Po II wojnie światowej wschodnia część ulicy Leszno została włączona w bieg trasy W-Z (odcinek od Wroniej do placu Bankowego) i przemianowany na aleję "Świerczewskiego". Wybudowano nową linię tramwajową, a starą na nowym Lesznie i Górczewskiej zlikwidowano. Kiedy w 1989 roku upadł komunizm, pojawiły się pomysły zmiany nazwy al. Świerczewskiego na Stare Leszno, w nawiązaniu do dawnej nazwy, jednak ostatecznie w 1991 roku całą aleję nazwano aleją "Solidarności".

PrzebiegEdytuj

Ulica we współczesnym przebiegu rozpoczyna się jako odnoga alei "Solidarności", po czym kieruje się w kierunku zachodnim przecinając kolejno Skwer Stefana Wyszyńskiego, Okopową i Karolkową, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Górczewską i Młynarską.

Przebieg historycznyEdytuj

Historyczny przebieg ulicy Leszno znacznie się różnił od współczesnego, jednak istniejący do dzisiaj odcinek wchodził w skład dawnej ulicy Leszno. Według stanu z 1939 roku ulica Leszno rozpoczynała się w pobliżu placu Bankowego, u zbiegu Tłomackiego, Przejazdu i Rymarskiej, po czym kierowała się na zachód. Tam kolejno przecinała ulice Orlą, Karmelicką, Solną, Żelazną, Wronią, Okopową i Karolkową, by zakończyć się skrzyżowaniu z Młynarską i Górczewską.

ObiektyEdytuj

Przy Lesznie znajdują się współcześnie następujące obiekty:

Obiekty historyczne i dawniej przynależące od LesznaEdytuj

Dawniej wzdłuż ulicy Leszno znajdowały się następujące obiekty, niektóre z nich istnieją do dzisiaj, jednak znajdują się już przy alei "Solidarności":

Sądy na Lesznie (aleja Solidarności, budynek nr 127).JPG

Sądy na Lesznie

Leszno (kamień).JPG

Kamień upamiętniający wydarzenia z 6 sierpnia 1944 roku

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię