Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Kretonowa – droga leśna w dzielnicy Ursynów, biegnąca skrajem Lasu Kabackiego między ul. Rybałtów i ul. Moczydłowską, wzdłuż bocznicy kolejowej. W swoim biegu krzyżuje się z jedną ulicą, al. Załogi Samolotu Kościuszko.

Historia[]

Droga w tym miejscu jest widoczna na niemieckiej Mapie Rosji Zachodniej (Karte des Westlichen Russlands) z 1911 roku[1]. Łączy na niej dwa trakty – ze Służewa do Karolinowa i Kierszku (dziś ul. Rybałtów) i z Moczydła do Pyr (dziś ul. Moczydłowska i ul. Leśna). Krzyżuje się z jedną drogą, która odpowiada przebiegiem późniejszym al. Załogi Samolotu Kościuszko i ul. Batystowej. Taki układ (z niezaznaczoną al. Załogi Samolotu Kościuszko) widnieje również na planie Warszawy PPWK z 1961 r., pierwszym, na którym pojawia się nazwa Kretonowa[2]. W latach 80. wzdłuż ulicy wybudowano bocznicę kolejową do stacji techniczno-postojowej metra, która odcięła ją od ul. Batystowej.

Otoczenie[]

Do ulicy Kretonowej jest przypisany jeden dom z numerem 18 położony za torem kolejowym, w sąsiedztwie ulicy Ustronie. W bezpośrednim otoczeniu ulicy znajduje się stacja techniczno-postojowa Kabaty warszawskiego metra i Las Kabacki[3]. Przy Kretonowej stoi krzyż wotywny wystawiony przez osobę prywatną w podziękowaniu za "cudowne ocalenie życia w wypadku kolejowym" przy bramie stacji techniczno-postojowej 11 stycznia 1994 roku.

Ulicą Kretonową nie kursują linie komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek to Rybałtów. Wzdłuż ulicy nie przebiega ścieżka rowerowa.

Etymologia[]

Nazwa ulicy pochodzi od kretonu, cienkiej tkaniny bawełnianej, często drukowanej w deseń. Wpisuje się w tendencję nazewniczą właściwą tej okolicy, gdzie funkcjonują inne nazwy od materiałów tekstylnych: Batystowa, Jedwabna, Perkalowa i Wełniana, a dawniej także Sukienna i Welwetowa.

Galeria[]

Przypisy

  1. Karte des Westlichen Russlands, arkusz Warszawa-Süd, Königlich Preußische Landesaufnahme, 1911. Dostępny w archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Dostęp 10 maja 2015 r.
  2. Plan Warszawy z 1961 r., PPWK, wyd. 3. Dostępny w serwisie Trasbus. Dostęp 10 maja 2015 r.
  3. Mapa Warszawy, Urząd m.st. Warszawy. Dostęp 10 maja 2015 r.
Advertisement