FANDOM


Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Konopacka.
Konopacka
Nowa Praga
Praga Północ
Konopacka.JPG
ul. Konopacka
Okres powstania: lata 60. XIX wieku
Długość: 350 m
Zakres numerów: 3-21
Google MapsOpen Street Map

Ulica Konopacka – ulica położona na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ, która biegnie od ul. Wileńskiej do ul. 11 Listopada.

Ulica powstała na terenach dawnego folwarku Targówek, zakupionych, a następnie rozparcelowanych około 1861 roku przez Ksawerego Konopackiego, od którego nazwiska wzięła się nazwa ulicy (nadana w 1891 roku). Ulica stanowiła od początku południową granicę dóbr należących do Konopackiego, gdyż dalej znajdowały się już grunta miejskie. W 1880 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy. Na początku XX wieku ranga ulicy tak wzrosła, że zaczęto ją nazywać Marszałkowską Nowej Pragi – tutaj w 1904 roku, pod nr 4, powstała pierwsza szkoła miejska dla chłopców, a od 1915 roku znajdowała się w tym samym budynku szkoła żeńska Heleny Rzeszotarskiej. Od 1894 roku ulicą kursowały również tramwaje.

Konopacka (nr 4).JPG

Kamienica (nr 4)

Konopacka (nr 17).JPG

Kamienica frontowa (nr 17)

Jeszcze przed I wojną światową ulica została zabudowana kamienicami oraz drewnianymi domami, na których tyłach często powstawały już murowane oficyny (tak było np. pod nr 12). Rozwój zabudowy przyniósł okres międzywojenny, kiedy to powstał szereg nowoczesnych kamienic mieszkalnych, choć gdzieniegdzie na ich tyłach nadal działały zakłady przemysłowe. W 1939 roku ulica rozpoczynała bieg od skrzyżowania z Wileńską, po czym biegła na północny-zachód przecinając Małą, Stalową i Strzelecką, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada. W planach było przedłużenie ulicy przez tory kolejowe aż do ul. Białostockiej i dalej, przez teren Rektyfikacji Warszawskiej, aż do zbiegu Ząbkowskiej z Markowską.

Zabudowa nie uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej, jednak już po wojnie okolica została zaniedbana, przez co wiele kamienic uległo dewastacji. W 1950 roku zlikwidowano linię tramwajową na Konopackiej (w zamian powstała nowa na ul. 11 Listopada), natomiast na początku lat 60. XX wieku przebito przedłużenie ulicy na południe, do al. Świerczewskiego, nazwane ul. Kosmowskiej (dziś Rzeszotarskiej). Współcześnie jednak okolica ponownie się odradza, a wzdłuż ulicy powstają nowe budynki uzupełniające luki w zabudowie.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wileńską i Rzeszotarskiej, po czym kieruje się na północny-zachód krzyżując się po kolei z ulicami Małą i Stalową, by zakończyć się na skrzyżowaniu ze Strzelecką i 11 Listopada.

Przy ulicy Konopackiej zachował się do dzisiaj szereg przedwojennych kamienic oraz zabudowań fabrycznych:

Ponadto na rogu ul. 11 Listopada znajduje się przedwojenny transformator kioskowy.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię