Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Franciszka Klimczaka – ulica położona na terenie Miasteczka Wilanów, w zachodniej części Wilanowa, która biegnie od ul. Przyczółkowej do al. Rzeczypospolitej. Patronem ulicy jest Franciszek Klimczak, rolnik i sztukator z Wilanowa.

Klimczaka (ulica)

Ulica Klimczaka – rejon ul. Kazachskiej
(05.2008)

Klimczaka 2009

Ulica Klimczaka (05.2009)

Trakt śladem obecnej ulicy widoczny jest już na mapach z pierwszej połowy XIX wieku[1] jako droga prowadząca od pałacu w Wilanowie w kierunku Wolicy; w jej sąsiedztwie znajdowały się dwie szkółki z drzewami, otoczone rozległymi polami uprawnymi i nieużytkami. W okresie międzywojennym ulica była polną drogą idącą wzdłuż Rowu Wolickiego, jej otoczenie pozostawało niezabudowane. W 1951 roku trakt znalazł się w granicach Warszawy, ulica otrzymała swoją obecną nazwą – Franciszka Klimczaka – 21 grudnia 1962 roku, obowiązywała ona dla całego odcinka od ul. Przyczółkowej do ul. Orszady. Otoczenie niezmiennie stanowiły pole uprawne, zieleńce oraz nieużytku.

W latach 90. XX wieku ulica została włączona w projekt Miasteczka Wilanów jako jedna z trzech głównych osi planistycznych tego urbanistycznego założenia, i właśnie przy niej rozpoczęto budowę pierwszych elementów nowego osiedla – Świątyni Opatrzności Bożej oraz Urzędu Dzielnicy. Najwcześniej zrealizowano jednak budynki mieszkalne w rejonie ul. Sarmackiej, zaś dnia 23 października 2006 roku odcinek na zachód od planowane wówczas al. Rzeczypospolitej otrzymał nową nazwę – Księdza Prymasa Augusta Hlonda (por. Hlonda) – i do niej również przypisano adresowo Świątynię Opatrzności Bożej. W 2009 roku prowizorycznie wyremontowano nawierzchnię ulicy, przy ul. Klimczaka 5 zaczęła też działać pierwsza kawiarnia w Miasteczku Wilanów.

W kolejnych latach powstały budynki mieszkalne w rejonie ul. Kazachskiej, a następnie na odcinku do al. Rzeczypospolitej, gdzie ukończono też część zarzuconych uprzednio inwestycji. Rozpoczęto też budowę biurowca na rogu ul. Przyczółkowej oraz wznowiono prace nad urzędem dzielnicy Wilanów. W drugiej połowie 2014 roku ulica została przebudowana na odcinku od al. Rzeczypospolitej do ul. Sarmackiej – w ramach prac na nowo wybudowano jezdnię wraz z chodnikami, drogą dla rowerów oraz oświetleniem, powstało też rondo u zbiegu z ul. Sarmacką, a pod koniec roku oddano też ostatecznie do użytku budynek urzędu dzielnicy. W 2015 roku ulica ma zostać przebudowana na odcinku KieślowskiegoPrzyczółkowa.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Przyczółkową, po czym biegnie na południowy-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Kieślowskiego, Kazachską, Sarmacką i Teodorowicza, by zakończyć się na skrzyżowaniu z al. Rzeczypospolitej i ul. Hlonda. Wzdłuż ulicy biegnie również ścieżka rowerowa, poprowadzona na odcinku al. RzeczypospolitejKieślowskiego.

Klimczaka

Stara tabliczka z nazwą ulicy

Przy ul. Klimczaka znajdują się następujące obiekty:

  • róg ul. PrzyczółkowejKamień pamiątkowy Tchorka
  • róg ul. PrzyczółkowejPomnik Jana III Sobieskiego
  • ul. Klimczaka 1 – Biurowiec "Royal Wilanów"
  • ul. Klimczaka 2/4 – Urząd Dzielnicy Wilanów
  • ul. Klimczaka 5 – Budynek "Fountain Wilanów"
  • ul. Klimczaka 7 – Budynek "At Center"
  • ul. Klimczaka 8 – Osiedle "Royal Axis"
  • ul. Klimczaka 10/22 – Osiedle Nowa Rezydencja Królowej Marysieńki
  • ul. Klimczaka 13 – Osiedle "Aura Park D"
  • ul. Klimczaka 17 – Budynek "Apartamenty Atmosfera"

Galeria[]

Przypisy

  1. Карта Окрестностей Варшавы (arkusz 3), Warszawa 1860, dostępna w zbiorach Archiwum Map WIG. Dostęp 9 maja 2015 r.
Advertisement