FANDOM


Kazimierza Karasia
Śródmieście Północne
Śródmieście
Okres powstania: ok. 1911 roku
Długość: 100 m
Zakres numerów: 2
Google MapsOpen Street Map

Ulica Kazimierza Karasia (dawniej Juliusza Słowackiego) – ulica położona w Śródmieściu, która biegnie od ul. Kopernika do ul. Oboźnej.

Ulica została wytyczona około 1911 roku w związku z parcelacją gruntów dawnego pałacu Karasia i początkowo nie miała nazwy, dopiero 5 lipca 1921 roku otrzymała za patrona Juliusza Słowackiego. Nazwę jednak zmieniono w latach 30. XX wieku w związku z nadawaniem ulicom na Żoliborzu patronów sławnych polskich wieszczów, wobec czego Słowackiego przeniesiono na fragment dawnej ulicy Marymonckiej, a patronem tej ulicy został Kazimierz Karaś, marszałek dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego i właściciel znajdującego się niegdyś obok pałacu Karasia. Do 1939 roku ulica łączyła się z ul. Kopernika tylko wąskim przejściem, dopiero podczas okupacji w miejscu zniszczonych zabudowań na rogu ul. Kopernika wybudowano nową ulicę.

Karasia (nr 2)

Teatr Polski (nr 2)

Ulica rozpoczyna swój bieg od ul. Kopernika, przy placu Juliusza Osterwy, po czym kieruje się na północ, gdzie przecinając po drodze pasaż Arnolda Szyfmana kończy się na skrzyżowaniu z ulicą Oboźną.

Wzdłuż ulicy Karasia znajduje się tylko jeden budynek i jeden obiekt:

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię