FANDOM


Kątowa
Stary Żoliborz
Żoliborz
Kątowa
ul. Kątowa (rejon ul. Słowackiego)
Okres powstania: lata 30. XX wieku
Długość: 150 m
Zakres numerów: 2
Google MapsOpen Street Map

Ulica Kątowa (dawniej Bałtycka) – ulica położona na Starym Żoliborzu w dzielnicy Żoliborz, która biegnie bez przecznic od ul. Mickiewicza do ul. Słowackiego, na którą nie ma przejazdu.

Ulica została zaplanowana w latach 30. XX wieku jako Bałtycka (por. Bałtycka), jednak w praktyce nie została wyznaczona w terenie – zgodnie z planami miała biec od ul. Słowackiego do ul. Mickiewicza, jednak łamałaby się dwukrotnie i łączyła z ul. Mickiewicza nieco bardziej na północ od obecnego przebiegu. Nie planowano jej żadnych przecznic, a jedyne otoczenie stanowił budynek Warszawskiej Kooperatywy Mieszkaniowej „Feniks” przy pl. Wilsona 4, którego ogród wyznaczał pierwsze z dwóch planowanych załamań ulicy.

Najpewniej w latach 50. XX wieku nazwa ulicy została zmieniona na Kątowa, być może w nawiązaniu do planowanego przebiegu ulicy, choć nie wiadomo, czemu usunięto dawną nazwę – tym bardziej, że ul. Bałtycka pojawiła się wkrótce na Annopolu. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku ulica została wyprostowana, najpewniej w związku z budową dwóch nowych obiektów w otoczeniu ulicy – budynku Dzielnicowej Rady Narodowej (ul. Słowackiego 6/8) oraz Osiedla Mickiewicza (ul. Mickiewicza 33/35). Stary przebieg ulicy jest jednak jeszcze widoczny na planach z lat 70. XX wieku. Od tego momentu przebieg oraz otoczenie ulicy nie uległo większym zmianom.

Ulica nie ma żadnych przecznic, łączy się jedynie z drogą wewnętrzną biegnącą w kierunku ul. Szajnochy i ul. Cieszkowskiego. W pobliżu południowego krańca ulicy znajduje się jedno z wejść na stację metra Plac Wilsona.