Fandom

Warszawikia

Ulica Jasna w Śródmieściu

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy w Śródmieściu. Zobacz też: Ulica Jasna w Wesołej i Zespół przystankowy Jasna.
Jasna
Śródmieście Północne
Śródmieście
Jasna Filharmonia.JPG
Ulica Jasna przy Filharmonii Narodowej
Okres powstania: 1757 rok
Długość: 440 m
Zakres numerów: 1-26
Komunikacja miejska: 102, 105, 107, 111, 116, 178, 180, 222, 503, 518
Google MapsOpen Street Map

Ulica Jasna leży w obszarze Śródmieście Północne. Zaczyna się skrzyżowaniem z ulicami Złotą i Zgoda, przecina kolejno ulice Boduena, Sienkiewicza, Moniuszki, Świętokrzyską i kończy swój bieg wpadając w plac Dąbrowskiego. Jasna jest jednokierunkowa w kierunku południowym.

HistoriaEdytuj

Jasna (nr 1-3).JPG

Dom pod Orłami (nr 1/3)

Jasna (nr 6).JPG

Kamienica (nr 6)

Ulica została wytyczona w 1757 roku, wraz z początkiem jurydyki Bielino, i rozciągała się ona między ul. Świętokrzyską a placem Zielonym (dziś pl. Dąbrowskiego). Jasna ówcześnie była rzadko zabudowana, do końca XVIII wieku stało tam zaledwie sześć domów - głównie dworków z rozległymi ogrodami. Prawdopodobnie to od nich wzięła swoją nazwę zatwierdzoną w 1770 roku. Zamieszkiwali ją przeważnie niemieccy rzemieślnicy skuszeni przywilejami ekonomicznymi.

Rozkwit okolicy, a zarazem i ulicy Jasnej nastąpił w 1845 roku wraz z wybudowaniem Dworca Wiedeńskiego. W tym okresie na Jasnej wybudowano kilka kamienic czynszowych, między innymi istniejącą do dziś kamienicę Juliana Ankiewicza pod numerem 17. Pod adresem Jasna 26 powstał Hotel Victoria. W 1901 rozparcelowano tereny Szpitala Dzieciątka Jezus, a w jego miejscu wytyczono nowe ulice w tym Nowojasną - przedłużenie Jasnej do ulicy Zgoda.

Pierwszym obiektem jaki powstał na nowym odcinku była Filharmonia Warszawska wg projektu Karola Kozłowskiego. Wkrótce Nowojasną zabudowano kamienicami czynszowymi, a także przedstawicielstwami różnych instytucji, m.in. pod numerem 4 ulokowało się Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, a pod 6 Bank Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. Pod adresem Jasna 1, w 1917 roku wybudowano Dom pod Orłami - gmach Banku Towarzystw Spółdzielczych. Przy ulicy ulokowały się redakcje czasopism "Pediatrii Polskiej" i "Ekonomisty", wiele sklepów, cukiernia i restauracja. W 1913 roku na rogu z ulicą Sienkiewicza powstał budynek Teatru Nowoczesnego. W 1919 roku ulicę Nowojasną przyłączono do Jasnej, a w 1922 roku z numeracji ulicy wyłączono zabudowania przy placu Dąbrowskiego.

Drugiej wojny światowej nie przetrwała prawie cała zabudowa ulicy. Po wojnie część budynków rozebrano (m.in. Hotel Victoria oraz Teatr Nowoczesny), a część odbudowano w wersji uproszczonej. W 1949 roku odbudowany został Dom pod Orłami, a w 1955 roku Filharmonia, której nazwę zmieniono z "Warszawska" na "Narodowa".

Najnowszym budynkiem na ulicy jest Centrum Jasna - biurowiec postawiony latem 2004 roku na parkingu Telewizji Polskiej. W 2014 roku przebudowano również skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską.

Jasna Pln.JPG

Widok na Świętokrzyską

Jasna Pld.JPG

Ulica Jasna przy skrzyżowaniu z ul. Boduena

OtoczenieEdytuj

Wzdłuż ulicy znajdują się:

Nieistniejącymi adresami przy Jasnej są:

CiekawostkiEdytuj

  • do roku 1944 przetrwał parterowy dwór pod ówczesnym adresem Jasna 11/13, zaprojektowany przez Jakuba Fontanę.
  • przed 1914 rokiem pod adresem Jasna 2/4 mieściła się kawiarnia, do której wstęp miały wyłącznie kobiety.

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię