Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Pradze Północ. Zobacz też: Zespół przystankowy Jagiellońska i Ulica Jagiellońska w Wawrze i Wesołej.

Ulica Jagiellońska – długa na 5,4 kilometra ulica położona na Pradze Północ, ciągnąca się od ulicy Toruńskiej do ulicy Zamoyskiego. Odbywa się nią ruch autobusowy i tramwajowy, wzdłuż ulicy istnieje również ścieżka rowerowa (odcinek Starzyńskiegoal. Solidarności).

Jagiellońska jako ulica zbliżona biegiem i kierunkiem do obecnej powstała przed 1762 rokiem i była znana jako ulica Wspaniała, zwana też Senatorską, ale jej zabudowa została zniszczona w czasie wojen napoleońskich; dochodziła ona wtedy do rynku skaryszewskiego, będąc jego zachodnią pierzeją. Wytyczono ją na nowo około 1818 roku od dzisiejszej ul. Kłopotowskiego aż do Jabłonny, a odcinek w stronę Grochowa około 1835 roku, w ramach planu uregulowania ulic na Pradze, jej projekt stworzył Jakub Kubicki. Wtedy też ulica otrzymała nazwę Szeroka. Część miejska, podobnie jak sąsiednia ulica Targowa, służyła za miejsce targów. W 1836 na rogu ulicy Kłopotowskiego powstała synagoga, która stała się centrum żydowskiej ludności dzielnicy. Ówczesna ulica była też ważnym szlakiem komunikacyjnym, ale zmieniło to się w 1864 po otwarciu mostu Kierbedzia. Wtedy to także ustalono jej nazwy - odcinek między współczesnymi ulicą Zamoyskiego i aleją Solidarności (wówczas Aleksandrowska) nazwano Moskiewską, a północny fragment do torów kolejowych Petersburską. Wzdłuż ulicy Moskiewskiej zaczęły powstawać kamienice mieszkalne, natomiast ulica Petersburska prowadziła w kierunku terenów wojskowych. W 1914 roku przy ul. Jagiellońskiej 28 powstał Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych, zniszczony w 1940 roku. 1 kwietnia 1916 roku nadano jej współcześnie funkcjonującą nazwę – Jagiellońska – na cześć dynastii polskich królów, Jagiellonów. W czasie II wojny światowej funkcjonowały dwie nazwy: najpierw Królewiecka, potem Bałtycka. W 1952 nadano jej nazwę Stalingradzka, w latach 80. powstało przy niej osiedle Jagiellońska (dawniej w jego miejscu znajdowała się Warszawska Fabryka Wyrobów Metalowych Wulkan). Do współczesnej nazwy wrócono dopiero w 1992 roku. Przed wojną nazwę Jagiellońska nosiła dzisiejsza ul. Płatnerska, do 12 kwietnia 1954 roku ul. Szoferska, do 20 maja 1954 roku ul. Milanowska, a do 28 maja 1957 roku fragment ul. Ciesielskiej.

Jagiellońska

Ulica Jagiellońska (rejon ul. Kłopotowskiego)

Ulica zaczyna swój bieg na północy bezkolizyjnym skrzyżowaniem z Trasą Armii Krajowej i Modlińską (która jest jej przedłużeniem), po czym biegnie na południe wzdłuż Fabryki Samochodów Osobowych mijając ulice Budzińskiej-Tylickiej, Szernera, Kotsisa, Batalionu Platerówek, Wybrzeże Helskie, Golędzinowską, po czym na rondzie Starzyńskiego krzyżuje się z ulicą Starzyńskiego (dawniej ul. Pusta) i biegnie dalej w kierunku południowym mijając ulice Szanajcy, plac Hallera, Brechta, Ratuszową, Cyryla i Metodego, aleję "Solidarności", Kłopotowskiego, Okrzei, Kępną i kończy się na skrzyżowaniu z Zamoyskiego i Marcinkowskiego.

Wzdłuż ulicy położone są Fabryka Samochodów Osobowych (FSO), liczne zakłady przemysłowe, dawny Fort Jasińskiego wraz z VI Komendą Rejonową Policji, Ogród Zoologiczny (dawniej znajdowały się tu rogatki golędzinowskie), przy nim Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej, Park Praski, Cerkiew św. Marii Magdaleny, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, Teatr Baj oraz Rainbow Center (d. Powszechny Dom Towarowy Warszawa Praga). Niegdyś stało tu także kino Praha, lecz aktualnie na jego miejscu stoi nowoczesny budynek. Przy ulicy znajdują się także filie urzędów pocztowych nr 4 (nr 59) oraz nr 9 (nr 88) oraz Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga Północ (nr 23).

Ponadto na budynku nr 5a, od strony ul. Kępnej, znajduje się tablica pamiątkowa Tchorka.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement